Biyografi

136 Milyon Abonesiyle Dünyanın En Çok Takip Edilen Youtuber’ı MrBeast kimdir?

3 dakika okuma

Gerçek adıyla  Jimmy Donaldson YouTube’da 136 milyon aboneye ulaşan ilk içerik üreticisi oldu. Daha çok “MrBeast” lakabıyla tanınan 23 yaşındaki bu genç Amerikalı, dijital popülaritesini absürt meydan okumalarla ve videoya alınan para bağışlarıyla oluşturdu. Ancak ekiplerini yönetme veya yoksulluğu istismar etme biçimi güvensizlik ve eleştiri uyandırıyor.

Beş yıl önceki bu videoda, odasında üzgün görünen bir genç görüyoruz. Saçı yüzünü çerçeveleyen Kanadalı şarkıcı Justin Bieber gibi bir tarza sahip. İki iç çekiş arasında, kariyerinin en büyük zorluklarından birini üstleneceğini duyuruyor. İnternette kendisine “MrBeast” adını veren Jimmy Donaldson adlı bu genç Amerikalı 100.000’e kadar sayacak… Ve bu video şu anda 27 milyondan fazla izlendi! Neredeyse 24 saat uzunluğundaki (orijinal 40’tı, ancak düzenlenebilmesi için kısaltıldı) bu sekans, genç adamın kader anına kadar her rakamı ezberden okuduğunu gösteriyor. 100.000. sayıya geldiğinde gülümsediğini, bitkin bir havayla sandalyesine yaslandığını ve “Hayatımla ne yapıyorum? » dediğini görüyoruz.

1.111 piyango bileti alıyor

11 Kasım 2022’de Dexerto sitesinin bildirdiğine göre MrBeast, 2013’ten beri platformda en çok takip edilen Youtuber olan İsveçli PewDiePie’ın abone sayısını geçerek yeni bir başarıya imza attı. Ana kanalındaki 111 milyon abone sayısı ile video barındırma platformundaki en “popüler” solo içerik yaratıcısı oldu. Etkinliği kutlamak için MrBeast 1.111 piyango bileti aldığını söyledi.

BFMTV kanalı, Amerikalı influencer’ın kısa sürede 100 milyon aboneyi aşan Youtuber’lardan biri olduğunu da hatırlatıyor. 28 Temmuz 2022’de bir seviye atlayan  MrBeast bu yeni başarıyı kutlamak için bir yarışmadan sonra abonelerinden birine özel bir ada bile teklif ediyor.

2021’de 54 milyon dolar

2012’den beri YouTube’da aktif olan Jimmy Donaldson, dört yıl önce Twitch platformundaki youtuber’lara ve yayıncılara birkaç bin dolar teklif ettiği videolar çekerek gerçekten büyük bir çıkış yaptı. Bu videolarla çok para kazanıyordu, gerçekten çok para. 2021’de en çok kazanan YouTube yıldızlarının Forbes sıralamasına göre, şimdi 24 yaşında olan genç adam geçen yıl 54 milyon dolar (yaklaşık 1 milyar Türk Lirası) kazanmıştı.

İzleyicilerinin önünde, MrBeast saçma ve oldukça tuhaf deneyler yapıyor.Yine de 136 milyon hayranı onu seviyor. Böylece onu bir arkadaşının bahçesine ve havuzuna 100 milyon su maymunu  (su ile temas ettiğinde şişen renkli dekoratif toplar) dökerken (153 milyon görüntüleme) ya da canlı canlı bir tabutun içinde gömülü olarak 50 saat geçirirken (150 milyon görüntüleme) bulabiliriz.…

Squid Game dizisinin canlandırılması

 2021’de MrBeast en büyük başarısını elde etti. Netflix’in  dizisi Squid Game’den aldığı oyunları yeniden yarattı ve ardından 456 kişi, dizinin üne kavuşturduğu oyunlarda kamerasının önünde yarıştı.

Kazanana 456.000$ teklif edildi. 204 milyondan fazla izlenen bu video, çoğu Amerikan ve uluslararası medyada yayınlandı ve YouTube’un genç yıldızını internetin ötesinde bir ünlü yaptı.

“YouTube’un En Büyük Hayırseveri”

Netflix dizisini yeniden oluşturması Tanrı’nın bir işaretiyse, Jimmy Donaldson’ın takma adı MrBeast üç yıl önce yerini bulmuştu. Genç adam daha sonra sokakta tanıştığı insanlara para, bazen binlerce dolar teklif etmek için sahneye çıktı. Bazen bir Uber sürücüsü, bazen evsiz bir insan.

New York Times, 4 Mayıs 2021’de çalışanlarıyla görüşerek youtuber hakkında bir araştırma yayınladı. Birçoğu görünüşe göre “YouTube’un en büyük hayırseveri” yaklaşımına bağlı kaldıysa da, birçoğu prestijli Amerikan gazetesine MrBeast’in gerçek hayatta kamera ona doğrultulmadığı zaman çok farklı olduğunu açıkladı.

Şubat 2018’den Eylül 2019’a kadar Jimmy Donaldson’ın editörü olan 20 yaşındaki Matt Turner, internet yıldızının neredeyse her gün kendisine sözlü olarak saldırdığını, sık sık hakaretler yağdırdığını, ona “zihinsel engelli” diyerek genç çalışanı gözyaşlarına boğduğunu söylüyor.

“Gerçekten Elon Musk olmak istiyorum”

Ve YouTube yıldızı hala tek başına bu durumdan memnun değil. 22 Temmuz 2020’de Jimmy Donaldson, Twitter’da Gerçekten Elon Musk olmak istiyorum. » dedi.

Greenville, Kuzey Karolina’da büyümüş ve YouTube kanalını 2012’de henüz üniversitedeyken oluşturmuş biri için bu büyük bir şeylerin habercisi.Ayrıca kendi mobil uygulaması olan Finger On The App’i, çeşitli ortaklarla MrBeast Burger hamburger ve çikolata markasını da yarattı.

Bugün 50’den fazla çalışanı olan bir şirketin başında bulunan Jimmy Donaldson, internetteki birçok “içerik üretici” için mesleğin geleceğini somutlaştırıyor.

İlgili Mesajlar
BiyografiEdebiyat

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski Kimdir?

6 dakika okuma
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle