Filmler ve Diziler

2022 Yılının En İyi Bilim Kurgu Filmleri Listesi

6 dakika okuma

2022 yılında vizyona giren bilim kurgu filmleri, sinema severleri memnun etmişe benziyor. Özellikle uzun bir aradan sonra Avatar: Suyun Yolu ve Jurassic World: Hakimiyet gibi filmlerin beyaz perdeye yansıması izleyici tarafında heyecan yaratır.  

Diğer yandan bilim kurgunun farklı türlerle harmanlandığı eserlerde izleyicinin dikktatini çekmektedir. Hatta bazı filmler seyircisini ikiye böler. Kısacası bilim kurgu türü severler için geçen yılın bereketli olduğu söylenebilir. 

Bu yazımızda geçtiğimiz yıl vizyona giren en iyi bilim kurgu filmleri listesine yer verilmektedir.

RT ve IMDb’ye Göre 2022’nin En İyi Bilim Kurgu Film Önerileri

Bilim kurgu film önerileri listesi RT ve IMDb puanları dikkate alınarak hazırlanmaktadır. Peki RT nedir? Rott HYPERLINK “https://www.rottentomatoes.com/”en Tomatoes (RT), tıpkı IMDb gibi film ve dizilerin kritiğini yaparak puanlamaktadır. RT eleştirmenlerinin değerlendirmeleri tomatometer puanları ile ölçülmektedir. Simgesi de domatestir.

Diğer yandan kitle puanı kategorisi ile de izleyicilerin görüşlerine yer verilmektedir. Kitle puanı simgesi ise patlamış mısır kovasıdır. Gelin şimdi RT ve IMDb puanlarıyla 2022’nin bilim kurgu filmleri listesini birlikte inceleyelim.


Her Şey Her Yerde Aynı Anda
 • Rotten Tomatoes eleştirmen puanı: %95
 • Rotten Tomatoes kitle puanı: %89
 • IMDb puanı: 8.0

Fantastik Bilim Kurgu Filmleri Denildiğinde Aklınıza Everything Everywhere All at Once Gelecek

Golden Tomato Awards 2022 sahibi Everything Everywhere All At Once ( Her Şey Her Yerde Aynı Anda) dünya çapında 103,9 milyon $ hasılatı ile dikkat çekmektedir. Aksiyon fantastik bilim kurgu filmleri arasında yer alan “Her Şey Her Yerde Aynı Anda”, Evelyn’in sıradan hayatının bir anda çoklu evrenlere taşınmasını konu almaktadır.

Film kimilerine göre fazla abartılırken kimilerine göre ise derin ve güçlü bir hikaye anlatmaktadır. Herkesin kendi payına düşeni alacağı filmin yönetmenliğini Dan Kwan ve Daniel Scheinert üstlenmektedir. Oyuncu kadrosunda ise Michelle Yeoh, Stephanie Hsu, Ke Huy Quan ve Jamie Lee Curtis yer almaktadır.


 • Rotten Tomatoes eleştirmen puanı: %93
 • Rotten Tomatoes kitle puanı: %73
 • IMDb puanı: 7,2

Bilim kurgu filmleri arasında yer alan Prey (Kurban) aynı zamanda korku, dram ve macera ögelerini de barındırmaktadır. Prey, ilk kez 1987 yılında yayınlanan Pradatör serisinin sonuncusudur. Fakat serinin ilk izlenmesi gereken filmidir. Çünkü bu filmde 300 yıl önce gökyüzünden inen yaratığın ortaya çıkışı anlatılmaktadır.

Filmde Komançi savaşçısı Naru’nun, uzaylı avcı ile mücadelesi sahnelenirken bir yanda da daha önce bilinmeyen ayrıntılara yer verilmektedir. Filmin yönetmen koltuğunda Dan Trachtenberg oturmaktadır. Filmin oyuncuları arasında Amber Midthunder, Dakota Beavers ve Dane DiLiegro bulunmaktadır.


Get Out (Kapan)
 • Rotten Tomatoes eleştirmen puanı: %83
 • Rotten Tomatoes kitle puanı: %69
 • IMDb puanı: 6,9

Get Out (Kapan) ve Us (Biz) filmleri ile dikkat çeken yönetmen Jordan Peele, bu kez Nope (Hayır) ile izleyicisinin karşına çıkar. Bilim kurgu filmleri arasında yoğun ilgi gören Nope, kısa sürede 171,3 milyon $ gişe hasılatı elde etmeyi başarır.  Western ve bilim kurgu türünün bir haramanı olan Nope, Kaliforniya kırsalındaki bir at çiftliğinde geçmektedir.

Çiftlik sakinleri, bulutların arasında beliren esrarengiz bir uçan dairenin peşine düşer. Tüm çabaları uçan dairenin görüntüsünü çekebilmektir. Korku, macera ve gizemin bolca hissedildiği filmin oyuncu kadrosunda; Keke Palmer, Daniel Kaluuya ve Steven Yeun yer almaktadır.


Jurassic World: Dominion (Jurassic World: Hakimiyet)
 • Rotten Tomatoes eleştirmen puanı: %29
 • Rotten Tomatoes kitle puanı: %77
 • IMDb puanı: 5,6

Bildiğiniz üzere Jurassic World: Dominion (Jurassic World: Hakimiyet), Jurassic World üçlemesinin son halkasıdır. Böylece Jurassic Park ve Jurassic World üçlemeleri tamamlanır.

Serinin son filminde artık insanlar ve dinozorlar modern dünyada birlikte yaşamaktadır. Diğer yandan dünyanın başı soyu tükenmiş bir çekirge türüyle derttedir. 

Bu kez Jurassic World: Hakimiyet’e, diğer üçlemenin efsane kadrosu da eşlik etmektedir. Ayrıca film kısa sürede 1,004 milyar $ gişe hasılatı elde etmeti başarır. 

Macera ve bilim kurgu filmleri severlerin takipçisi olduğu Jurassic World: Hakimiyet’in oyuncu kadrosunda; Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Omar Sy ve Sam Neill, Laura Dern, Jeff Goldblum, BD Wong yer almaktadır. Filmin yönetmenliğini ise Colin Trevorrow üstlenmektedir. 


Adam Project
 • Rotten Tomatoes eleştirmen puanı: %67
 • Rotten Tomatoes kitle puanı:%73
 • IMDb punaı: 6,7

Bilim kurgu filmleri Netflix kütüphanesinin hızlıca tüketilen içerikleri arasındadır. Onlardan biri de Adam Project filmidir. Filmde, zamanda yolculuk yapan savaş pilotu Adam Reed yolunu şaşırır. Kendisini bir anda 12 yaşındaki hali ile karşı karşıya bulur. Bu durumu kabullenmekte zorlansada geleceği kurtarmak için geçmişiyle yüzleşmek zorundadır.

Macera, eğlence ve aksiyon dolu Adam Project filminde Ryan Reynolds, Walker Scobell, Zoe Saldana, Jennifer Garner, Mark Ruffalo, Catherine Keener oynamaktadır. 116 milyon $ bütçe ile çekilen Adam Project’in yönetmeni Müzede Bir Gece, Pembe Panter filmlerinden de hatırladığımız Shawn Levy’dir.


Dual (Çift)
 • Rotten Tomatoes eleştirmen puanı: %70
 • Rotten Tomatoes kitle puanı: %62
 • IMDb puanı: 5.8

Bilim kurgu filmleri arasında konusuyla dikkat çeken Dual (Çift), klonunu yok etmeye çalışan bir kadının hikayesini anlatmaktadır. Ölmek üzere olan Sara, kendini klonlatarak ailesinin acısını hafifletmek ister. Ancak Sara bir şekilde iyileşir ve işler karışır.

Filmde Sara karakterini Karen Gillan, Breaking Bad dizisindeki Jesse Pinkman rolü ile hafızalarda yer eden Aaron Paul’de Trent’i canlandırmaktadır. Filmin senaristliğini ve yönetmenliğini Riley Steams üstlenmektedir.


Vesper
 • Rotten Tomatoes eleştirmen puanı: %90
 • Rotten Tomatoes kitle puanı: %60
 • IMDb puanı: 6.0

Vesper durağan, düşündüren, geleceği kazıyan, gerçekçi, duyarlı ve çevreci temaları ile kıyamet sonrası bilim kurgu filmleri türüne yeni bir soluk getirmektedir. Filmde yok olmaya yüz tutan ekolojik sistemin kırıntıları ile hayatta kalmaya çalışan 13 yaşındaki Vesper’ın hikayesi anlatılır.

Kristina Buozytė ve Bruno Samper t’ın yönetmenliğini yaptığı Vesper’ın oyuncu kadrosunda Raffiella Chapman, Eddie Marsan, Rosie McEwen ve Richard Brake yer almaktadır.


After Yang (Yang’dan Sonra)
 • Rotten Tomatoes eleştirmen puanı: %89
 • Rotten Tomatoes kitle puanı: %70
 • IMDb puanı: 6.7

Öyle ya insanı, insan yapan nedir? After Yang (Yang’dan Sonra), bu soru etrafında dönmektedir. Diğer yandan aile bağları kavramını da sorgulamaktadır. Örneğin filmde farklı etnik kökenlere sahip bir aile karşımıza çıkmaktadır. Çiftimiz Jake ve Kyra, evlat edindikleri Mika’ya arkadaşlık etmesi için Yang adında bir android alırlar. 

Yang’ın bir gün bozulması ile hikaye derinleşir. Jake, Yang’ın içinde bir kamera bulur ve kameranın kayıt ettiklerinin peşine düşer. Jake, Yang’ın anılarını izledikçe onu daha fazla tanımak ister. Tanımak istedikçe de vedalaşmak daha da zorlaşır. 

Bilim kurgu filmleri türünde izlenmeye değer olan After Yang’ın yönetmenliğini Kogonada yapmaktadır.

Filmin oyuncuları ise Colin Farrell, Jodie Turner-Smith, Justin H. Min, Malea Emma Tjandrawidjaja ve Haley Lu Richardson’dır.


Next Exit (Sonraki Çıkış)
 • Rotten Tomatoes eleştirmen puanı: %81
 • Rotten Tomatoes kitle puanı: %60
 • IMDb puanı: 5,6

Next Exit (Sonraki Çıkış) filminin konusu bir hayli ilginç. Artık yaşamak istemeyen iki yabancının yolu ölümden sonraki yaşamı araştıran bir deneyin parçası olmak için kesişir. İkiside öbür dünyaya gitmek için randevularına yetişmeye çalışmaktadır. Aynı aracı paylaşmak zorunda kalan Rose ve Tedy, başlarına gelen olaylar çerçevesinde kendi hayatları ile ilgili derin düşüncelere dalarlar.

İlk uzun metrajlı filmi ile izleyicisinin karşısına çıkan Mali Elfman’ın Next Exit’ı, bilim kurgu drama türündedir. Oyuncu kadrosunda Rahul Kohli, Katie Parker, Karen Gillanve Rose Mclver yer almaktadır.


Avatar: The Way Of Water (Avatar:Suyun Yolu)
 • Rotten Tomatoes eleştirmen puanı: %77
 • Rotten Tomatoes kitle puanı: %92
 • IMDb puanı: 7.9

Vizyona girdiği 2009 yılında büyük ilgi gören Avatar, serisine Avatar: The Way Of Water (Avatar:Suyun Yolu) ile devam ediyor. İlk filminden tam 13 yıl sonra seyircisi ile buluşan Avatar 2 yeni bir gişe rekoru kırmaya aday gibi duruyor.

James Cameron imzası taşıyan film, dünya çapında 1,9 milyar $ gişe hasılatını şimdiden yakalar. Ayrıca tüm zamanların en çok gişe yapan film listesinde 6’ncı sırada yer almaktadır. İlerleyen günlerde sıralamanın değişmesi muhtemeldir.

Serinin ilk filminde gördüğümüz Sam Worthington, Zoe Saldaña, Sigourney Weaver, Stephen Lang, Joel David Moore ve CCH Pounder’da, Avatar 2’de rol almaktadır. 

Diğer yandanyeni Avatar filmi kadrosuna Cliff Curtis,  Edie Falco,  Brendan Cowell,  Trinity Jo-Li Bliss,  Britain Dalton, Jack Champion,  Bailey Bass ve Kate Winslet katılır.  

Filmin senaryo yazarları arasında: James Cameron, Rick Jaffa, Amanda Silver, Josh Friedman ve Shane Salerno bulunmaktadır.

Bir epik bilim kurgu filmi olan Avatar serisi, toplamda yedi film olarak planlanmaktadır. Bu plana göre Avatar 3 için bilim kurgu filmleri severlerin 20 Aralık 2024 tarihini beklemesi gerekmektedir.

İlgili Mesajlar
Filmler ve Diziler

95 Oscar Ödül Töreni En İyiler ile Buluştu!

7 dakika okuma
Filmler ve Diziler

Yunan Mitolojisi Temalı Film Önerileri

2 dakika okuma
Filmler ve Diziler

Savaş Filmleri ve En İyi Savaş Filmleri

6 dakika okuma
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle