Beden Dili

Beden Dili Hareketleri, Ayaklar

3 dakika okuma

Bu yazımızda bedenin en dürüst parçası ayaklar ve bacaklar hakkında konuşacağız. İçinizden ‘Nasıl ya? Bedenin en dürüst parçası nasıl ayaklar olabilir.’ dediğinizi duyar gibiyim. Hazırsanız bunun sebebini kısa bir şekilde size anlatayım. Milyonlarca yıl önce ,bacaklarımız ve ayaklarımız bilinçli bir düşünce süreci yaşanmasına gerek kalmadan çevresel tehditlere anında tepki vermekteydi. Örneğin tehlike anında donma ( yolda yürürken üstümüze doğru gelen arabayı görünce bacaklarımızın  bir anlığına kilitlenmesi) kaçma ya da vurma tepkilerini ayaklarımızla veririz. İşte bu yüzden vücudumuzun en dürüst parçası ayaklarımızdır.

Şimdi sizlere birkaç tane ayak hareketlerinin anlamlarını açıklayacağım.

  • Neşeli ayak hareketleri: Neşeyle hareket eden, zıplayan bacaklar ve ayaklar. Ayakları ve bacakları bu şekilde kıpırdayan birisini gördüğümüzde, o kişinin sevindirici bir şey yaşadığını anlarız.

İpucu 1: Bir insanın ayak hareketlerini görmeniz için ayaklarına bakmanız şart değildir. Ayakları neşeyle kıpırdayan insanın üstündeki kıyafeti ve omuzları titreşecektir. Karşınızdaki kişiyi dikkatli incelerseniz bunu yakalayabilirsiniz.

İpucu 2:Ayakların veya bacakların kıpırdamasını sinirse  ya da sabırsızlık gibi bir durumdan mı, neşeden mi, kaynaklandığını o an ki şartlar altında değerlendirmeniz lazım.

İpucu 3:Sohbet eden birkaç arkadaşınızın yanına katılmak istediğinizi hayal edelim.. Yanlarına gittiğinizde gövdeleriyle beraber ayaklarını da hareket ettiriyorlarsa bu hareket  sizi kabul ettiklerini, fakat ayaklarında herhangi bir hareket  olmadan sadece kalçaları ile size dönüp bakıyorlarsa bu onların sizi istemediğini gösterir. Bu durumu fark ettiğinizde  o mekanda fazla  kalmamanız sizin için iyi olacaktır.

  • Ayakların yönü: Bir sohbetin veya bir mekanın içerisinde olan bir kişinin  ayakları çıkışı gösteriyorsa bu o kişinin oradan uzaklaşmak istediği anlamına gelir. Aşağıdaki fotoğraftaki gibi.
  • Dizlerin kavranması: Oturan birinin elleriyle dizlerini kavradığını görürseniz, onun bu ortamdan bir an önce ayrılmak istediğini gösterir.
  • Yer Çekimine karşı hareketler: Sevinçli veya heyecanlı olduğumuzda sanki havada süzülüyormuşuz gibi yürürüz, öyle değil mi ? Aşağıdaki bayanın topuğu yerde, ayak parmakları ise yukarıdadır. Bu yer çekimine karşı bir harekettir. Ve kadının sevinçli olduğunu düşünebiliriz…
  • Bacakların açılması: En kolaylıkla yakalanabilen bacak ve ayak davranışları bölgesel hareketlerdir. Karşınızdaki kişi bacaklarını açıyorsa ters giden bir şeyler var demektir.

İpucu 1: Alevlenen bir tartışmada insanlar güçlerini belli etmek için bedensel hareketlerini genişletirler. Daha çok alanı kontrol ederler. Bu hareketi görürseniz bir problemin olduğuna dair güçlü bir mesajdır.

İpucu 2: Bu hareketi otorite kazanmak için de istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

  • Bacakların çapraz yapılması: Bu hareketin anlamı bir kişinin yanında kendimizi rahat hissettiğimizi gösterir. Örneğin ,kız arkadaşınız veya erkek arkadaşınız ile konuşurken bu hareketi yapıyorsa karşıdaki kişi kendini rahat hissetmektedir. Rahatsız olduğumuz anda böyle bir davranışta bulunmayız çünkü bir bacağınızı diğerinin önüne attığınız zaman dengenizi önemli ölçüde kaybetmiş olursunuz. Bu da güvenliğiniz açısından zararlıdır.
  • Bacakların yönü: İki kişi karşılıklı otururken bacaklardan üstte olan diğer kişiyi gösteriyorsa her şey yolunda demektir. Ama bacağın yönü karşıdaki kişiyi göstermiyor ve araya bir bariyer gibi görünüyor ise bu hareketi yapan kişi hoşuna gitmeyen olaylar   olduğunun bir göstergesidir.
  • Ayakların kilitlenmesi: Birisi ayak parmaklarını birdenbire içeri doğru kırar, ayaklarını birbirlerine kenetler veya ayaklarını birbirine kenetlerse, bu hareketin anlamı kişi kendisini tehdit altında veya tedirgin hissediyordur.

Kaynak: Beden Dili/ Joe Navarro – Marvin Karlins / Alfa Yayınları

İlgili Mesajlar
Beden Dili

Beden Dili Hareketleri, Eller ve parmaklar

2 dakika okuma
Beden Dili

Beden Dili Hareketleri, Kollar

3 dakika okuma
Beden Dili

Beden Dili Hareketleri, Gövde ve Omuz

3 dakika okuma
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle