Beden Dili

Beden Dili Hareketleri, Gövde ve Omuz

3 dakika okuma

Akşam eve geldiniz ve hiç sevmediğiniz misafir gelmiş. Aileniz zorla sizi onların yanına götürdü. Onların yanında oturup konuşurken veya bunun gibi hoşnut kalmadığınız durumlarda gövdenizi kaplayacak şekilde bir yastık veya çanta  gibi şeyler aldığınız oldu mu? Bu gibi durumlarda  gövdemizi korumaya alırız ve bedenimizin ön kısmını kapatmaya çalışırız. Peki ama neden? Neden bu hareketi yapıyoruz, sebebi nedir? Çünkü vücudumuzun ön kısmı bir kişiye veya nesneye karşı duyduğumuz rahatsızlığı ya da memnuniyeti yansıttığımız  en hassas kısımdır. Bu yüzden rahatsız olduğumuzda bedenimizin ön kısmını korumaya alarak kendimizi rahatlatmaya çalışırız.

Şimdi sizlere birkaç gövde ve omuz davranışlarının anlamlarını açıklayacağım.

  • İnsanlar aralarında kendilerini rahat hissettiği veya anlaştığı durumlarda birbirlerine doğru eğilirler.
  • Tam tersi halinde insanlar birbirlerinden uzaklaştığında ise hoşlanmadığı şeylerden veya birisinin söylediği fikre katılmadığımız zaman bu hareketi yaparız. 

İpucu 1 : Karşınızdaki kişilerle aynı fikirde ya da söylediklerini düşünmekte olduğunuzun göstermenin en iyi yolu onlara doğru eğilmektir. 

İpucu 2: Birisiyle önemli bir şeyler konuşacağınız zaman veya karşınızdaki kişinin size karşı dürüst cevaplar vermesini istediğiniz zaman, o ortamdaki etrafta karşınızdaki kişinin kucağına alıp vücutun ön bölgesini kapatabileceği nesneleri kaldırın. Bu karışıdaki kişinin gövdesini koruyamayacağı için sizi kolay bir şekilde etkisi altına alamayacaktır. 

İpucu 3: İnsanlar vücutlarının ön kısmını korumak için hep yastık gibi şeyleri alıp kullanmazlar. Bu davranışın  belirsiz yapıldığı şeyler de vardır.(Örnek: Kadınlar vücudunun ön kısmını korumak için kollarını göğüslerinin altında veya karınlarının üstünde kavuşturabilirler. Çantaları ile gövdelerine koyup koruyabilirler. Erkeklerde durum daha farklıdır. Daha belirsizdir. Saatiyle oynamak için kolunu kaldırarak vücudunun ön bölgesine bir kalkan görevi haline getirebilir veya gömlek kolunu düzeltebilir. Kol düğmesiyle oynayabilir. 

  • Bir konuşma sırasında karşınızdaki kişi birdenbire kollarını aşağıdaki fotoğraftaki gibi kavuşturuyorsa bunun nedeni rahatsızlık belirtisidir. 

İpucu 1: Kolları fotoğraftaki  gibi kavuşturmak  birçok insanın tercih ettiği rahat bir pozisyondur.Bu hareketi o anki gelişen şartlar altında değerlendirmeniz lazım. 

  • Eğer kollar birbirine kavuşmuş haldeyken eller kolları sımsıkı bir şekilde kavramış ise bunun nedeni bir rahatsızlık belirtisidir. 
  • Gövdenin yayılması: Bu hareket bir rahatlık belirtisidir. Fakat eğer o anki anda ciddi bir konu konuşuluyor ve birileri bu hareketi sergiliyor ise bu güç gösterisi anlamı taşımaktadır. 
  • Göğüsün şişirilmesi : Bu hareket bir güç gösterisi anlamı taşımaktadır. Birkaç insan kavga etmeden önce dikkatlice bakarsanız,birbirlerine saldırmadan önce göğüslerini şişirdiklerini görebilirsiniz. 
  • Gövdenin ortaya çıkarılması: Bir tartışma içerisindeyseniz ve karşı taraf üstünden bir şeyler çıkarmaya başladığı zaman (saat, kolye, kıyafet, vb.)bu hareket onun saldırgan bir hale büründüğünü gösterir. 
Omuz hareketleri
  • Omuz silkme: Bu hareket sorduğunuz soruya veya söylediğiniz bir cümleye karşılık olarak karşı taraf tek bir omzunu silkiyorsa bu hareket karşıdaki kişinin söylediği şeyin arkasında durmadığını veya konuyla ilgilenmediğini  belirtir. 

Fakat iki omzunu da aynı anda kaldırıp indiriyor ise bu hareket karşıdaki kişinin söylediklerinin arkasında olduğunu belirtir. 

  • Zayıflık göstergesi omuz hareketleri: Boynu neredeyse kaybolacak şekilde omuzlarını kaldıran bir kişiyi görürseniz, bu hareket karşıdaki kişiyi özgüvensiz veya rahatsız hissettiği bir alandadır. 

Beden dilini o anki şartlar içinde değerlendirmeniz lazım.

Kaynak: Beden Dili / Joe Navarro- Marvin Karlins / Alfa Yayınları 

İlgili Mesajlar
Beden Dili

Beden Dili Hareketleri, Eller ve parmaklar

2 dakika okuma
Beden Dili

Beden Dili Hareketleri, Kollar

3 dakika okuma
Beden Dili

Beden Dili Hareketleri, Ayaklar

3 dakika okuma
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle