Filmler ve Diziler

Can sıkıntısına çare olacak 7 film önerisi

3 dakika okuma

Çoğumuz film izlemeyi severiz fakat hangi filmi izleyeceğimize karar vermek oldukça uzun zaman almaktadır. Bu yazımızda size farklı türlerde yüksek puan almış 7 film önerisinde bulunacağız.

Ters yüz

İlk önereceğimiz film bir animasyon. Animasyon filmlerinin sadece çocuklar izler gibi bir algı bulunsa da bu durum pek doğru değil. Yetişkinlerde animasyon filmleri izlemekten keyif almaktadır. Bu filmde yetişkinlerin keyif alarak izleyeceği filmlerden biridir.

Film 2015 yılında gösterime girmiştir ve 73.Altın küre ödüllerinde en iyi animasyon film ödülünü almıştır. Filmin imdb puanı ise 8.2 puandır. Filmin yönetmeni ise Ronaldo del carmen ve pete docter’dir.

Filmde  Riley isimde bir kız çocuğunun ailesi farklı bir şehre taşınmaktadır. Riley’nin zihninde neşe, öfke, tiksinti, korku ve üzüntü gibi duygular hayatındaki olaylara tepki vermektedir. Fakat neşe ve üzüntü yanlışlıkla uzun süreli hafızalar alanına düşerler. Neşe ve üzüntü kumanda merkezine dönmeye çalışırken Riley’nin hayatında meydana gelen olaylar filmde anlatılmaktadır.


Inception Clean Key Art © Warner Brothers

Bilim kurgu türünde olan bu filmin başrollerinde birçok ünlü isim oynamaktadır. Bunlardan birkaçı Leonardo Di Caprio, Tom Hardy, Joseph Gordon, Cillion Murphy ve Elliot Page’dir. Film 2010 yılında vizyona girmiştir ve İmdb puanı 8,8’dir. Filmin yönetmeni ise Christoper Nolan’dır. Film son 25 yılın en iyi filmlerinden biri olarak gösterilmektedir.

  Filmde Dom cobb isminde bir hırsız bulunmaktadır. Fakat bu normal hırsızlardan değildir. İnsanların rüyalarına girerek sırlarını çalmaktır. Fakat bunun sonunda uluslararası bir kaçak olarak aranmaktadır. Fakat kendisine bir teklif gelir eğer teklif edilen işi yapabilirse kaçak durumu ortadan kalkacak ve çocuklarına kavuşabilecektir.

Dom Cobb’tan istenen ise zihinden bir şey çalmak değildir. Robert Micheal Fischer isimli adamın zihnine bir fikir yerleştirmektir.


Yıldızlararası

Film epik bilim kurgu türündedir ve 2014 yılında gösterime girmiştir. Bu filminde yönetmeni Christoper Nolan’dır. Film imdb’den 8,6 puan almıştır. Filmde Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain ve Michael Caine gibi isimler oynamıştır. Film 675 milyon dolar hasılat elde etmiştir.

Filmde Cooper isimli adam mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçimini sağlayan bir bilim insanıdır. Fakat dünyada tahıl  ürünlerinin ölmesine neden olan bir küf vardır ve dünyada medeniyet düşmüştür. Aynı zamanda çeşitli toz fırtınaları da meydana gelmektedir. Nasa bir ekip kurup Dünya dışında yaşanacak bir gezegen bulunmasını ister. Cooper isimli adam da bu ekibe dahil olur. Cooper uzaydayken zaman farkından dolayı uzun zaman uzayda kalır ve döndüğünde çocukları kendisinden daha yaşlıdır.


Prestij

Bilim kurgu, gizem ve dram türlerinde olan filmin yönetmeni yine Christoper Nolan’dır. Film 2006 yılında vizyona girmiştir. Christopher Priest’in romanından uyarlanmıştır. Filmin imdb puanı 8,5’tir. Filmde Hugh Jackman, Christian Bale, Scarlett Johansson ve Michael Caine gibi isimler yer almıştır.

Filmde Robert ve Alfred iki arkadaştır ve aynı yerde çalışmaktadırlar. Sihirbazlık gösterilerinden birinde Robert’in eşi Julia ölmektedir. Robert julia’nın ölümünün sebebinin Alfred olduğunu düşünür ve birbirlerine düşman olurlar. Zaman içinde sürekli birbirilerinin gösterilerini sabote edip diğerinden daha üstün hale gelmeye çalışır.


Secret Superstar

Film bir Hint filmidir ve Advait Chandan tarafından yönetilmiştir. Müzikal dram türünde olan bu filmin imdb puanı 8,3’tür. Film 2017 yılında gösterime girmiştir. Film çeşitli ödüller almıştır. Filmde Aamir Khan da rol almaktadır.

Filmde İnsu isminde şarkıcı olmak isteyen bir genç kız bulunmaktadır. Fakat babası buna izib vermemektedir. Insu internetten yüzünü gizleyen videolar çekip yayınlamaya başlar. O sırada karşısına müzik yapımcısı Shakti Kumar çıkar ve hayatı değişir.   


Kayıp Kız (Gone Girl)

Film gerilim türündedir ve 2014 yapımıdır. Roman uyarlaması olan filmin yönetmeni David Fincher olmuştur. Film de Ben Affleck, Rosamund Pike, Neil Patrick Harris ve Tyler Perry gibi isimler yer almaktadır. Filmin İmdb puanı 8,1’dir.

Filmde Nick ve Amy adında bir çift bulunmaktadır. Çiftin 5.evlilik yıldönümlerini kutlayacakları günde Amy ortadan kaybolur. Amy’nin kaybolmasından Nick sorumlu tutulmaktadır. Nick ise masum olduğunu iddia etmektedir. Polisler Amy’i aramaya başlar. Filmde bundan sonra gelişen olaylar ve geçmiş anılar yer almaktadır.


Akıl oyunları

Film biyografik drama türündedir  ve 2002 yılında gösterime girmiştir. Filmin yönetmeni Akiva Goldsman’dır. Filmde Russel Crowe, Jennifer Connely, Ron Howard ve Paul Bettany gibi isimler yer almıştır. Filmin imdb puanı 8,6’dır.

Filmde John Nash isimli ünlü matematikçinin hayatı anlatılmaktadır.  John Nash’in üniveriste hayatından yaşamının sonlarına kadar olan kısmı anlatan film iki dalda Oscar kazanarak ne kadar iyi bir film olduğunu kanıtlamıştır.

İlgili Mesajlar
Filmler ve Diziler

95 Oscar Ödül Töreni En İyiler ile Buluştu!

7 dakika okuma
Filmler ve Diziler

Yunan Mitolojisi Temalı Film Önerileri

2 dakika okuma
Filmler ve Diziler

Savaş Filmleri ve En İyi Savaş Filmleri

6 dakika okuma
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle