Kişisel Gelişim

En Etkili Manipülasyon Teknikleri

5 dakika okuma

İnsanları devamlı her istediğinizi yaptırarak başarılı bir insan olmak ister misiniz? Bunu yapmanın yolu manipülasyon tekniklerini iyice kavramış olmaktan geçiyor. Tarih boyunca Steve Jobs, Adolf Hitler, Josef Stalin, Fatih Sultan Mehmet benzeri önderler insan beyni üstündeki nüfuzları ile büyük toplulukları arkalarından sürükleyerek büyük olaylar yarattı. Yüzlerce yıldır başarılı olan teknikler ile insan zekası üzerinde etkili olabilirsiniz. Sakın ihmal etmeyin! Bu maddeler basit gibi görünsede uzmanlaşması uzun süre alacaktır.

Belirsiz Olun

Tarih boyunca önemli kişilerin en çok seçtiği manipülasyon tekniği budur. Belirsizlik insan beyninin en dayanıksız olan yeridir. Beyin henüz idrak etme sırasında iken belirsiz gördüğü şeyleri kendisi tamamlar. Böylece birisine bir şeyler anlatırken o kişinin iç dünyasına varmış olursunuz. Örneğin, tanıttığınız hayvan kaz mı ördek mi belli olmasın.  Beyaz tüyleri olan büyük bir kuş var. Onu çok seviyorum gibi cümleler kurarsanız, karşınızdaki kişinin bilinçaltı en hoşlandığı hayvan olarak idrak edecektir. Böylece karşınızdaki kişi sizinle aynı kendisi gibi kaz veya ördek sevdiğinizi düşünecektir. Bu örnek sizin için biraz sıra dışı geldiyse bunu basit bir örnekle yapalım.

Örneğin bir iş görüşmesi. Sınırlara gelmeden karşı tarafın hayal gücünü meydana çıkaracak açıklamalar yapın. Mesela karşınızdaki kişiye eski işinizi anlatırken, yalnızca bundan önce ne kadar çok çalışmaktan hoşlandığınızı bahsederken, iş kolikliğinizden ve çok liyakatli işler yaptığınızı bahsetmeniz yeterli olacaktır. Boş verin karşınızdaki kişi boşlukları kendisi doldursun.

Kişilerin zevk ve ilgi alanlarına hitap edin

Kişilerin yaptığı şeyler, tuttuğu takım, tuttuğu parti, sevdiği müzik, takılar… size onların davranışları hakkında bilgiler verir. Güzel bir manipülasyon uzmanı ilk adımı karşı tarafın yapmasını bekler. Sonra onu gözlemler ve zevklerine göre rapor çıkarır. Mesela fanatik olarak bir takımı tutan birine sevmediği bir takımdan bahsetmeniz aranızda bir soğukluk olmasını sağlayacaktır. Ancak  takımı hakkında bahsedeğiniz destek verici yorumlar onun sizinle bir ilişki kurmasını sağlayacaktır. Çabucak onun için bir yabancı değil en yakın arkadaş alanındaki insanlar gibi olacaksınız.

Kendinizi zayıf gösterin

Manipülatif kişiler düşünülünce bu teknik size biraz saçma gelebilir. Kendinizi zayıf göstermek size stratejik bir üstünlük sağlar. İnsan beyni karşıdaki kişiye göre tavırlarına ve gücüne göre kendisini koruma altına alacaktır. Kendinizi zayıf gösterdiğiniz andan itibaren karşınızdaki kişi sizi küçük görecek ve savunmasını indirecektir. Stratejik olarak tehlikeli birinin yapabileceği şeyleri herkes bekler. Ve olduğunda şaşırmazlar. Fakat zayıf görünen bir kişinin yapacağı ufak bir saldırgan hareket bile insanların korkmasına ve şaşırmasına sebebiyet verecektir. Başarılı olamayan manipülasyoncular ise şunu yapar: Kendisini saldırgan olarak gösterir ve etrafındaki herkesin kendisinden uzaklaşmasını sağlar. Böylelikle bunun iyi bir manipülasyon tekniği olduğunu göreceksiniz.

İnsanları güzel gözlemleyin ve sınıflara ayırın

En verimli manipülasyonun en büyük şablonu insanları sınıflandırmaktır. Günlük hayatta bu ayıp bir şey gibi gözükmektedir. Fakat liderlere bakarsanız insanları sınıflara ayırdıklarını görürsünüz. Mesela Steve Jobs. İnsanları çevresinde toplamak için o kişileri teknoloji tutkunu bireyler veya gelenekçiler olarak sınıflara ayırıyor. İnsanları sınıflara ayırmak ayıp bir şey olsa bile bu durum tarih boyunca hep yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Günümüzde pazarlama ve markalaşmanın sınıflandırma üzerine kurulu olduğunu sakın unutmayın. İnsanları zevklerine, tavırlarına, yaptığı şeylere… göre sınıflara ayırın. Böylelikle onlara daha iyi hitap ettiğinizin farkına varacaksınız. Çünkü her insan kendisine yakın olanları kişilere güvenmeyi seçer.

Bağımlılık yapın

Önceki manipülasyon teknikleri doğru yaparsanız, bunu yapmanız çok kolay olacaktır.Manipülasyonun en iyi kurallarından birisi de karşınızdaki kişinin size bağımlı olmasıdır. Aileniz, sevgiliniz, arkadaşlarınız… size bağımlı olurlarsa, her istediğinizi yapmak zorunda olduklarını rahatlıkla görürsünüz. Bir kişiyi bağımlı yapmak için onun güvenini kazanmak ve aynı onun gibi insan olmak çok önemlidir. İnsanlara istedikleri şeyleri verirken dozu iyi ayarlayın. Hemen her istediklerini verirseniz, size ihtiyaç duymazlar.

Akıl oyunlar ve yanılsamalar yapın

İnsan zekası realite algısının üstünde uzun detaylarıyla anlatılan hikayelere ve görselliğe karşı 2 farklı tepki verir. Ya kabul eder ya da yok sayar. Bu nedenle birçok yönetici ve liderler el hareketlerinden kıyafetlerine kadar hepsini özenle seçerek konuşma esnasında dikkatinizi dağıtacak önlemler alırlar. Manipülasyon etmek istediğiniz kişiye inanması zor olacak hedeflerinizden bahsedin. Bir şeyi yapmak istemiyorsanız neden olarak, uzun inanılması zor ve aklı karıştıracak bahaneler üretin. En önemlisi de ellerinizi sürekli kullanarak dikkati başka yere toplayın. Bu manipülasyon sonrasında ya karşınızdaki kişi umursamayacak ya da istediğinizi yapacaktır.

Tekrarcı olun, direnmeyin

Mesela bir yere giderken o yol size uzun gelecektir. Çünkü beyin etrafındaki her şeyi algılamaya çalışır. Fakat aynı yolu her gün tekrar kullanırsanız, geçen sürenin daha kısa olduğunu fark edersiniz. Kısaca beyniniz kendisini otomatik pilota alır. Bu pilotu düzenli tekrarlarla ele geçirmek mümkündür. Başarısız manipülasyon yapanlar sürekli ısrar ederek karşı tarafın kendisini kapatmasını sağlar. Başarılı olan manipülatifler ise kabul ettirmek istedikleri şeyi sohbetler arasına sıkıştırarak tekrar eder ve karşı tarafın zihnine yükler. Karşı tarafı yavaş yavaş ısıtarak dediklerinizi yapmasını sağlayabilirsiniz.

Duygu ve düşüncelerin uzmanı olun

İnsan zekası duygular konusunda çok zayıf. Başarılı bir manipülasyon uzmanı olmak için insan duygularında uzman olmak gerek. Bu sözü duymuşsunuzdur; düşünceleri yönetmenin yolu duygulardan geçer. İnsanların yoğun olarak hangi duyguları yaşadığını öğrenip ona göre hareket etmeniz lazım. Acı ve üzüntü içinde olan kişiye sizde aynı duygular içinde gibi yaklaşırsanız, karşınızdaki kişiyi başarı ile manipüle etmiş olursunuz.

Kendi isteğinizi karşı tarafın isteğiymiş gibi hissettirin

İnsanlar zarifliğinizden ya da sizi sevdiklerinden ötürü dediklerinizi kırmıyor olabilir. Onlar manipüle ettiğinizi öğrendiklerinde tavırları çok kötü olacaklardır. Tarihte manipülasyon uzmanı olan herkesin bildiği tek bir şey varsa, o karşı tarafın isteklerini yönlendirme başarısıdır. Bu teknik en basit istekden toplulukları yönetmeye kadar herkesin üstünde işe yarar. Örneğin canınız bir şey yapmak istiyor. Arkadaşınıza çok canınızın sıkıldığını ve bir şeyler yapılması gerektiğini söyleyin. O anda haline göre evet ya da hayır diyecektir. Manipülasyonun başarılı olması için ona, çok gergin ve stresli göründüğünü ve birlikte bir şeyler yaparak kendisinin daha iyi olacağını aşılayın. Kendisini ne kadar kötü hissediyorsa bile düşüncenizi sanki onun düşüncesiymiş gibi ona sundunuz. Artık sizinledir. Karşı tarafın kazançlı çıkacağını veya yararına bir şey veriyormuş gibi davranırsanız istediğinizi yaptırmanız çok kolay olacaktır.

İlgili Mesajlar
Kişisel Gelişim

Daha İyi bir Dinleyici Olmak

2 dakika okuma
Kişisel Gelişim

Başarılı İnsanların Alışkanlıkları

2 dakika okuma
Kişisel Gelişim

Beyne Zarar Veren Kötü Alışkanlıklar

3 dakika okuma
Abone
Bildir
guest
1 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İsmail
İsmail
1 ay önce

Jobsun kafasına ne yaptınız…