Bilim

Termal Kamera Nedir? Depremlerde Termal Kamera Kullanımı

3 dakika okuma

Termal kamera nedir? Depremlerde termal kamera kullanımı nasıl olur? En önemli arama kurtarma ekipmanları arasına girmeyi. Son zamanlarda ülkemizin başından geçen kötü olaylar ile birlikte başaran termal kameralar. Arama kurtarma ekiplerinin işlerini oldukça kolaylaştırmakta.

Arama kurtarma ekipleri tarafından kullanılan ve canlı arama konusunda yardımcı olan Termal kameralar, çalışma prensipleri gereği ortamdaki farklı ısı dengesindeki yansımaları aktarabilir.

Isı oranlarını ayırabilen, derecelerini aktarabilen ve en önemlisi, gece gündüz demeden sorunsuz şekilde çalışabilen termal kameralar. İnce maddelerin arkasındaki, dar alanlardaki ısı değişimlerini de rahatlıkla yakalayabiliyor.

Termal Kamera Nasıl Çalışır? Çalışma Prensipleri Nedir?

Termal Kameralar geliştirilme amacı olarak, insan gözü ile görülemeyen IR yani kızılötesi değişimleri göstermesi hedeflenerek geliştirilmiş bir cihazdır.

Kızılötesi dalgaları yakalayabilen ve bu dalgaları belirli filtrelerden geçirerek sensörlerine ileten termal kameralar. Isı haritası oluşturarak anlık olarak görüntü aktarımını sağlar. Sağladığı görüntü aktarımını ısı farklılıklarına göre renklendirir.

Söz konusu renklendirme ve görüntüye çevirme işlemi sayesinde ve IR sensörlerin gücü ile birlikte de gece – gündüz demeden rahatlıkla görüntü oluşumunu sağlar. Her alanda çalışma gösterebilir.

Kızılötesi dalga boyu spektrumu kullanan Termal Kamera sistemleri, sadece arama kurtarma değil. Askeri alanlarda, sanayi alanlarında, ev tamir alanlarında ve arıza tespit alanlarında da kullanılmakta.

Termal Kamera Kullanım Amaçları Nedir?

Termal kamera kullanım amacı aslında sanıldığı kadar yüzeysel ve dar bir alana sahip değildir. Termal kameralar sağlık sektöründe, askeri alanlarda, arama kurtarma alanlarında, sanayi alanlarında sıkça kullanılır.

Özellikle ısı kontrollerini sağlama gibi amaçlara hizmet eden Termal Kameralar, askeri ve arama kurtarma alanlarında  yer tespiti gibi olanaklara da imkan sağlar. Sağlık alanında termal kamera kullanımı daha önce duymayan kişileri oldukça şaşırtmakta.

Öyle ki, Termal kamera sağlık alanında ağrıların lokalize olduğu alanları tespit etmek ve/veya radyasyona maruz kalan bölgenin durumunu takip etmek amacı ile kullanılabilir.

Ağrı ve hastalık ilerlemesini gözlemlemenize izin veren IR Sensörlü termal kameralar, tedavi sürecinin hızlı ve erken tespit edilebilir hale gelmesini sağlıyor.

  • Askeri alanlar: Askeri silahlar, cihazlar ve araçlar.
  • Sağlık: Hastalık tespiti, sıcaklık ölçümü, radyasyon takibi.
  • Arama Kurtarma: Yer tespiti, olası kaçak ve yüksek sıcaklık ölçümleri.
  • Sanayi: Uzak mesafe derece ölçümü, olası parça ısınmalarının tepkilerini ölme, ısıya bağlı sorunların çıkış alanlarını bulma.
  • Tesisat: Su kaçakları, sıcak ve soğuk su akışı kontrolleri.

Gibi alanlarda kontrol sağlanmasının yanı sıra, henüz tespit edilememiş pek çok alanda da hizmet vermekte. Termal Kamera sistemlerinin önemi, ülkemizin son zamanlarda içerisine girmiş olduğu arama-kurtarma olayları ile daha da anlaşılır bir hal almaya başladı.

Termal Kamera İle Enkaz Altından Tespit Yapılması

Termal kamera ile enkaz altından tespit yapılması pek çok canın kurtarılmasına neden oldu. Yer tespiti gibi pek çok önemli duruma da katkı sağlayan Termal Kameralar. Gece ve gündüz fark etmeksizin hizmet vermeyi başarabildi.

Enkaz alanlarının dar olmasının duruma engel olmadığı, en ufak alandan bile ölçümler yaparak ısı farklılıkları bulabildiği, söz konusu ısı farklılıkları ile yaşam belirtisi yakaladığı da tespit edilmiştir.

2023 Şubat ayı içinde yaşanan Maraş ve çevresini etkileyen, ülke olarak milli yas ilan etmemize neden olan deprem sonrasında da kullanılan, pek çok depremzedeyi kurtarmayı başaran Termal kamera görüntüleri şu şekilde;

Enkaz altında arama yapılmasını kolaylaştıran termal kameralar, ısı yoğunluğunu arama kurtarma ekiplerine göstererek ne yöne doğru ilerlemeleri gerektiğini gösteriyor.

Söz konusu ısı yoğunluğu yaşam belirtisi olup olmadığını göstererek hangi alana doğru ilerleme sağlanması gerektiğini kurtarma ekiplerine gösterebilmekte.

İlgili Mesajlar
Bilim

2022 Yılında Yaşanan En Önemli Bilimsel Gelişmeler

5 dakika okuma
Bilim

Muz Yemen İçin Bilime Dayalı 7 Neden

3 dakika okuma
Bilim

İnsanlığın Vazgeçemediği Lezzetli ve Acıtan Hazları; Acı Biber

4 dakika okuma
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle