Kişisel Gelişim

Ertelemekten Kurtulmak İçin Yapılacak Yöntemler

2 dakika okuma

Bu yazıyı okurken, bir şeyleri erteleme ihtimalınız olabilir. Son zamanlarda birçok insanın ağzından veya yazılan yerlerde şunu görmüşsünüzdür: İşlerimi erteliyorum, ertelemekten nasıl kurtulurum, sürekli her şeyi erteliyorum… Bunun gibi bir sürü cümle söyleyebilirim. İşlerini erteleyen insanlar kısa vadede sıkıntıdan kaçmak için erteliyor olabilir. Fakat uzun vadede daha fazla sıkıntıya neden olacaktır. Bir şeyleri erteliyorsanız, bu başlıklardan birilerini deneyin.

Güne en zor işlerle başlayın

Biyolojik olarak saatimiz güne yaklaşık 10.00’da en uyanık olmamızı sağlar. Yapacağınız işler ne kadar zor ise, onları tamamlamak için o kadar fazla enerji ve konsantrasyona ihtiyacımız olur. Bu nedenle ilk sırada  en zor işlerle veya görevle başlamak mantıklı olur. Çünkü kısaca bunlara yorgun olduğunuz zaman başlamanız zor olur. Dolayısıyla ertelemek durum da kalabilirsiniz.. Sabah kendinize bir plan hazırlayın. O planda ilk önce kendinize en zor iş veya görevi seçin. Sabah kalktığınızda kahvaltınızı yaptığınızda enerjinizi toplamış olursunuz. Tam bu noktada en zor işi yapın. En çok iyi ve motive olduğunuz saati belirleyin. Sonrasında gününüzü bu saate göre ayarlayın.

Gözünüzde büyütmeyin

İnsanların işlerini ertelemesinin en büyük nedenlerinden birisi de  yapıcakları şeyi gözlerinde çok büyütmeleridir. Kafada geçenler, işin ne kadar sıkıcı, ne kadar zor veya ne kadar acı verici olduğuyla ilgili olabilir. Zorluklar ve sıkı çalışmalar size zarar vermez veya öldürmez. Başka bir şekilde ertelemek stresle ilişkilidir. Yapmanız gereken bir konuşmayı yapmaktan çekindiğinizde hissettiğiniz stresi bir düşünün. Sonuç olarak yapıcağınız şeylere bu bakış açısıyla yaklaşın; Bunun üstesinden gelebilirim, halledebilirim…

Ortamınızı düzenleyin

Bulunduğunuz çevre üretkenliğinizi olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilir. Sosyal medya yüzünden ertelemek durumda kalabilirsiniz. Çünkü farkında olsanız bile saatlerinizi gözünüzün önünde çalıyor. Bu durumda şunu deneyin. Yapacağınız bir iş veya görevde telefonunuzu kapatın veya rahatsız etmeyine ayarlayın. Son olarak gözünün göremeyeceği bir yere koyun. İşinizi halledene kadar internetle uğraşmayın.

Belirgin hedefler belirleyin

Neyi başarmak istediğiniz hakkında net kararlar verin. Sakın unutmayın! Erteleyen insanlar şimdi ya da daha sonra bir şeyler yapma hakkında içsel bir savaş yaşarlar. Hedefiniz net olduğu zaman, çatışma bitmiş olacak.

Küçük adımlarla başlayın

En zor şey çoğunlukla başlamaktır. Öyleyse ileriye doğru küçük adım atarak başlayın.  Mesela ertelediğiniz dersi sadece 10 dakika çalışın ya da 15 dakika spor yapın. Küçük küçük adımlarla başlayıp, o adımları ilerleyen zamanlarda büyütün.

Mükemmeliyetçilikten vazgeçin

Bunun anlamı hep ya da hiç demektir. Yani ya mükemmeldir  ya da başarısızdır. Bu gibi insanlar ilerlemek için her şeyin mükemmel olmasını beklemektedir(Çoğunlukla). Dolayısıyla iş mükemmel değilse, işi bitiremezler. Bu zihniyet sizi işe başlamaktan veya tamamlamaktan vazgeçirebilir. Bunun yanı sıra şunu yapabilirsiniz: Mükemmelden daha iyi olmaya odaklı kalın. Bu durum yine de sizi mükemmellik bulmak veya kendinizi mükemmel durumlara ayarlamak anlamına gelir.  Fakat aynı şekilde işi bitirmeye odaklanırsınız. Kısaca yapılan iş mükemmel işten daha iyidir. Her ilerlemenizle gurur duyun.

İlgili Mesajlar
Kişisel Gelişim

Daha İyi bir Dinleyici Olmak

2 dakika okuma
Kişisel Gelişim

Başarılı İnsanların Alışkanlıkları

2 dakika okuma
Kişisel Gelişim

Beyne Zarar Veren Kötü Alışkanlıklar

3 dakika okuma
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle