Kendin Yap

Evde ütü nasıl temizlenir?

2 dakika okuma

Sirke, soda, tuz ve diğer şeylerle kireçten kurtulmaya ve cihazınızı yeni almış gibi görünmesine yardımcı olacaktır.

Ütü karbon birikintilerinden nasıl temizlenir?

Bıçak, zımpara veya diğer nesneler ütüyü temizlemek için şüphesiz uygun değildir. Bu ütünün tabanının  çizilmesine ve arızalanmasına neden olacaktır.

Temizliğe girişmeden önce, ütünüz için hangisinin uygun olduğunu belirleyin. Mesela teflon veya seramik tabanlar aşındırıcılarla temizlenemez. Bu nedenle listemizdeki nazik yöntemleri deneyebilirsiniz

Tuzla nasıl temizleme

Kaynak: SM GAMEZONE / YouTube

Bu yöntem taze ve küçük lekelerle ilgilenecektir. Bir kağıda eşit bir şekilde tuz dökün ve siyahlık çıkana kadar ütü ile gezdirin.


Parafin mumu ile temizleme

Kaynak: HENADZI KILENT / Shutterstock

Mumu bir beze sarın ve ütünün sıcak yerini dairesel hareketlerle ovun. Ütüyü bir gazete üzerinde tutun. O esnada mum eriyerek aşağı akacaktır.

Ütünüzde buhar delikleri ve kabartmalı yerler varsa dikkatli hareket ediniz. Çünkü parafin çıkıntılara girecektir ve ütüleme esnasında kıyafetleri lekeleyecektir.


Diş macunu ile temizleme

Sıcak olan ütüye az miktarda diş macunu sürün. Bezle iyice ovun ve 15-20  dakika bekletin. Son olarak kalan macunu ise nemli bir bez yardımıyla silin.


Sofra sirkesiyle temizleme

Bezi sirkeye batırın ve soğuk olan ütüyü silin. Eğer bu işe yaramazsa, bezi sirke ile ıslatın. Ardından ütünün çalışma yüzeyini birkaç saat boyunca örtün. Bu süre içinde plak yumuşar. Son olarak yumuşak bir fırça yardımıyla çıkarın.


Kabartma tozu ile temizleme

Kaynak: Brenda / YouTube ile Scrapmore Dağı’nı Fethetmek

Birkaç yemek kaşığı karbonatı  bir bardak su yardımıyla eritin ve bezle bu karışıma batırın. Ardından ütünün soğuk olan yüzeyini ovalayın. Son olarak nemli bir bezle ütüyü lekelerden arındırın.


Aseton ile temizleme

Eğer ütünün tabanına  polietilen parçası yapışırsa, aseton ile çıkarılabilir. Temizlerken ütünün plastik kısımlarına değmemeye çalışın. Çünkü asetonun içindeki maddeler zarar verir.


Ütünün kirecinin temizlenmesi

Eğer ki buhar mekanizması zayıf çalışmaya başlamışsa ve ütü giysilerde leke bırakıyorsa, büyük ihtimalle  kireç oluşmuştur. Temizlemek için bu yöntemi deneyin;

Sirke ile temizleme

Bir çorba kaşığı sirkeyi 250 ml suyla karıştırın ve ütünün haznesine dökün. Ütüyü maksimum sıcaklık ile ısıtın ve birkaç kez çalkalayın. Sonrasında buhar düğmesine basın. Bu işlemi bir lavabo da deneyin. Çünkü kireç, sıcak ve koyu renkli spreylerde buharla dışarı çıkacaktır. Ardından hazneyi temiz bir suyla temizleyin ve ütünün tabanında kalan kirleri temizleyin.


Kireç oluşumu nasıl önlenir?

Eğer ki gelecekte ütünüzdeki kireci çözmek zorunda kalmamak için, ütüde kullandığınız suyun kalitesine dikkat edin.  Aşağıdaki maddeleri kullanabilirsiniz:

  • Süpermarketten şişelenmiş su
  • Arıtılmış su
  • Damıtılmış su
İlgili Mesajlar
Kendin Yap

Orta Uzunlukta Saçlar İçin 8 Şık Saç Modeli

3 dakika okuma
Kendin YapWEB

Facebook Hesap Kapatma ve Dondurma

2 dakika okuma
Kendin Yap

Mikrodalgayı Temizleme Yöntemleri

2 dakika okuma
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle