Kendin YapWEB

Facebook Hesap Kapatma ve Dondurma

2 dakika okuma

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu denilebilecek olan Facebook platformu (günümüzdeki adıyla Meta), gerek ana Facebook hesabıyla, gerek Instagram ve WhatsApp platformlarıyla dünya çapında milyarlarca kullanıcıya ev sahipliği yapmaktadır. Bu kullanıcılar Facebook üzerinden haber alma, arkadaş ekleme, etkinlik ayarlama gibi pek çok işlevi gerçekleştirebilmektedirler. Ancak bazı durumlarda kullanıcılar, Facebook hesaplarını kapatmak veya dondurmak isteyebilmektedir. Bu işlemi yapmak için kullanıcıların izlemesi gereken bazı adımlar var. O adımlar bütün detaylarıyla bu yazıda.

Facebook Hesap Dondurma

Facebook sosyal medya platformu, hesabını kapatmak isteyen kullanıcılar için özel bir hesap kapatma sayfası bulundurmaktadır. Nispeten daha geri döndürülebilir bir işlem olan hesap dondurma işlemi ise normal hesap sayfası üzerinden yapılmaktadır. Bu sayfa üzerinden hesap dondurma işlemini gerçekleştirmek için izlenmesi gereken yol aşağıdaki gibidir:

  • İnternet erişimi olan herhangi bir platformdan (bilgisayar, telefon, tablet vb.) Facebook’a giriş yapılır.
  • “Ayarlar” sayfasına gidilip buradan “Güvenlik” sekmesi seçilir.
  • Bu sekmede çıkan “Hesabını Dondur” butonuna basılır. Butona bastıktan sonra açılan sayfada tekrar “Hesabını Dondur” butonuna basılır.
  • Hesap şifresi girilir ve dondurma işlemi yapılır.

Bu yöntem Facebook’a ara vermek isteyen kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Dondurulan hesabı başka bir Facebook hesabı üzerinden görüntüleme (dolayısıyla o hesabın gönderileriyle etkileşimde bulunma) gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Facebook, hesabını donduran kullanıcılara bir süre sınırı tanımamaktadır, dolayısıyla kullanıcılar istedikleri kadar hesaplarını donuk tutabilirler.

Facebook Hesap Kapatma

Facebook hesap kapatma işlemi ise hesap dondurma işlemine nazaran biraz daha meşakkatlidir, ancak kolayca yapılabilecek bir işlemdir. Bu işlem Facebook sosyal medya platformunu tamamen bırakmak isteyen kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir ve kapanan hesabın geri döndürülmesi gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Hesap kapatma işlemi için izlenmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:

  • Facebook’un hesap kapatma sayfasına giriş yapılır.
  • “Hesabı Kalıcı Olarak Sil” butonuna basılıp çıkan form doldurulur, akabinde hesap şifresi girilir.
  • Güvenlik kontrolünden geçilir (genelde hesap açılırken belirlenen güvenlik sorusu ve bu sorunun cevabıdır).
  • İşlemden sonraki 14 gün içerisinde giriş yapılmamış olan hesap kapatılır.

Bu işlemler uygulanarak 2 haftalık süreç sonunda Facebook hesabı tamamen kapatılabilir. Hesabın kapanması için gereken bekleme süresini kısaltmanın bir yolu bulunmamaktadır.

İlgili Mesajlar
Kendin Yap

Orta Uzunlukta Saçlar İçin 8 Şık Saç Modeli

3 dakika okuma
Kendin Yap

Mikrodalgayı Temizleme Yöntemleri

2 dakika okuma
Kendin Yap

Evde ütü nasıl temizlenir?

2 dakika okuma
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle