Tavsiyeler

Gün Boyunca Enerjik Olmak

2 dakika okuma

Uzun bir günün ardından yorgun hissetmek normal bir durumdur. Fakat uyandığınız andan itibaren kendinizi yorgun hissetmek? Güne düşük enerji ile başlamak sadece üretkenliğinizi engellemekle kalmaz, aynı şekilde sağlığınıza da ciddi problemler yaşatır. Bu durumda güne enerjik uyanmak için yapmalısınız? Bu yazımızda sizlere güne enerji dolu başlamanızı sağlayacak birkaç çözüm yolu hazırladık.

Sabah egzersizi

Neden? Çünkü sabah egzersiz yapmak, vücudunuzu gün boyu enerjik olmanızı sağlayan endorfinlerle doldurur. Sakatlanma veya kramp gibi durumların önüne geçmek için hafif egzersizlerle başlayın. 20 dakikalık bir antrenman ve ardından bir duş, hem metabolizmanızı hızlandıracak hem de endorfinlerin üretilmesini artıracaktır.

Uyanmayı ertelemeyin!

Evet, eminim ki birçoğumuz erteleme butonuna basıp 10 dakika daha uyumak isteyecektir. Sabahın köründe sıcak yatakta kimse çıkmak istemez. Fakat bunu yapmamamız lazım. Çünkü o 10 dakikalar bölük bölük olacağından dolayı beyin tam uykuya geçmemiş oluyor. Bu durumda sizi halsiz, yorgun ve enerjik olmamanızı sağlıyor. Eğer alarm çaldığı vakit hiç durmadan yataktan kalkıp soğuk bir su ile yüzünüzü yıkarsanız, bu durum sizi enerjik hissettirecektir.

Su tüketimi

Sürekli yorgun hissetme sebeplerinizin  arasında düşük su tüketimi yer almaktadır. Uyanır uyanmaz içtiğiniz su sizi güne enerjik başlamanıza neden olacaktır. Az su tüketimi hem baş ağrısı hem de düşük motivasyona neden olabilir. Eğer vücudumuzda yeteri kadar su bulunmazsa, bu durum uyku kalitesini olumsuz yönde etkiler.

Yeterli uyku

8 saat uyku herkese yetermiş gibi bir söylenim var. Biyolojik saat kişiye göre değişmektedir. Bazı insanlar 5 saat uyurken bazıları 8 saat uyur. Ve bu uyku onlara yetmektedir. Dolayısıyla bunun için yapmanız gereken şeylerden biri kendi vücudunuzu bilmeniz. Bu yüzden kendinizi tanıyın ve yeterli uykunuzu bulun.Ve her gün yeterli uykunuzu alın. Haftanın 5 günü düzenli uyku, son 2 gün ise düzensiz uykuda bulunmayın. Bu durum enerjik olamamanızı etkileyecektir.

Temiz bir yerde uyu

Özellikle çarşaf ve yastık kılıfının temiz olması gerek. Yatmadan önce ılık su ile duş alırsanız, fark edeceksiniz ki uyku kaliteniz güzel bir şekilde artmış. Daha iyi uyanacaksınız ve daha enerjik olacaksınız. Kısaca temiz uyumakta fayda var.

Beynini sakinleştir

Uyku öncesi beyni sakinleştirmek gerekir. Uyumaya dalmadan önce stresli bir durumda olursanız, uyku kalitenizi olumsuz yönde etkileyecektir. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Örneğin bir kitap okumak, derin nefes almak, meditasyon… 

Odayı soğuk tutun

Yatağınızın içinden çıktığınız an soğuk hava ile irkilirsiniz. Tabii ki yatağın içinden çıkabilirseniz. Yataktan çıktıktan sonra uyanmanız lazım. Bunu soğuk bir hava ile yapabilirsiniz. Bu durum da güne enerjik başlamanızı sağlayacaktır.

Karanlık bir ortamda uyuyun

Uyumadan önce; televizyon izlemek, telefonla takılmak gibi şeyleri yapmayın. Bu durum uyku kalitenizi düşürecektir. Bu da enerjinizin düşük olmasını sağlayacaktır.  Uyku kalitesinin artması demek, güne daha enerjik başlamak demektir. Uyku kalitesini artırmak için de yapılacak en iyi şeylerden biri; zifiri karanlıkta uyumak.

İlgili Mesajlar
Tavsiyeler

Daha Kolay ve Kaliteli Uyku İçin Tavsiyeler

2 dakika okuma
Tavsiyeler

Diksiyonunuzu nasıl düzgün hale getirebilirsiniz ?

2 dakika okuma
Tavsiyeler

Erkeklere hediye olarak ne alınabilir?

3 dakika okuma
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle