Tavsiyeler

İstanbul’da Gezilecek Yerler

4 dakika okuma

Tarihinde üç imparatorluğa başkentlik yapan kent günümüzde hâlâ fazlasıyla önemlidir. Osmanlı döneminde sanatın, kültürün ve bilimin merkezi olan İstanbul aynı zamanda dinler bazında hoşgörü kenti olarak anılır. Cami, kilise, sinagogların yan yana bulunduğu güzide şehir İstanbul’da, görülmeye değer mekanlar ve bölgeler yerli ve yabancı turistlerin ilgisini hayli çekmektedir. İstanbul’da gezilecek yerler arasında yer alan saraylar, muhteşem mimariye sahip olan binalar ve doğanın o eşsiz manzarası görenleri büyülemeye devam ediyor.

Türkiye’nin en kalabalık nüfusuna sahip olan İstanbul kenti; müzeleri, kuleleri, adaları, iki yakasını bir araya getiren köprüleri ile dikkat çekerken, tarihi evlerin bulunduğu sokaklarıyla da ünlüdür. Eski binaları ve renkli sokaklarıyla ünlü Balat da fotoğraf çekmek isteyenlerin oldukça rağbet gösterdiği semtlerden biridir.

İstanbul’un Tarihi Mekanları

Adına şiirler yazılan İstanbul, üzerinde barındırdığı tarihi mekanlarıyla geçmişin izlerini günümüze taşıyor. 14. Yüz yılın izlerini taşıyan ve İstanbul’un simge yapılarından biri olan Galata Kulesi her gün ziyaretçi akınına uğrarken, denizin ortasında göz kırpan Kız Kulesi; Ortaköy ve Salacaktan sandallarla gelenleri ağırlamaya devam ediyor. 1856 yılında inşa edilen ve Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata veda ettiği Dolmabahçe Sarayı; dünyanın en eski katedrallerinden olan Ayasofya; 1924 yılında müzeye dönüştürülen Topkapı Sarayı; içerisinde dört bin dükkan olan Kapalı Çarşı ve geçen yıl restore edilerek oldukça beğeni toplayan Yerebatan Sarayı İstanbul’da gezilecek yerler içinde ilk sıralarda yer alıyor.

Adaların en büyüğü olarak bilinen Büyükada, tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken yerlerden biridir. Denize girmek için plajları bulunurken, bisiklet turu imkanı da sağlıyor. 1751 yılında inşa edilen Aya Yorgi manastırı için yaklaşık iki yüz metrelik bir yokuş ziyaretçileri karşılıyor. Yaz aylarında oldukça rağbet gören Büyükada’ya Kabataş, Eminönü ve Kartal’dan ulaşım imkanı mevcut.

İstanbul’da gezilecek yerler arasında yer alan Pierre Loti Tepesi uğrak noktalardan biridir. Eyüpsultan ilçesinde yer alan tepe Haliç’e nazır manzarası ve çay bahçesiyle oldukça sevilen bölgelerden. Pierre Loti ismi; asıl adı Julien Viaud olan Fransız roman yazarının 1876’da Türkiye’de bu bölgede yaşamasından dolayı geldiği bilinmektedir.

17. Yüz yılda inşa edilen ve Osmanlı döneminde ticaretin merkezi sayılan Mısır Çarşısı yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından. Eminönü’nde bulunan çarşı eski İstanbul havasını hâlâ koruyor. Aya İrini Kilisesi İstanbul’un ilk kilisesi ve Osmanlının ilk müzesi olma özelliğini taşıyor. Sultan Ahmet Camii, Süleymaniye Camii, Ortaköy Camii, Eyüp Sultan Camii ve Yıldız Sarayı İstanbul’da gezilecek yerler içinde ve mutlaka ziyaret edilmesi gereken mekanlar içinde yer alıyor.

İstanbul’un Ünlü Meydanları

Sultan Ahmet Meydanı İstanbul’da yapılacak turistlik gezilerin başlangıç noktası olarak bilinir. Meydanda bulunan dikilitaş; 390 yılında Mısır’dan getirilerek şimdiki yerine dikilmiştir. En kalabalık ve renkli meydanlardan olan Eminönü Meydanı İstanbul’da gezilecek yerler listesi içinde birçok mekanı da içinde barındırıyor. Tarihi camilerle çevrili olan Eminönü semti, alışveriş için de fazlasıyla müsait bölgelerden.

Sultan Ahmet Meydanı

İstanbul’un en hareketli ve yoğun meydanlarından biri olan Taksim Meydanı turistik gezilerin en önemli bir diğer merkezidir. Şehrin simge bölgelerinden İstiklal caddesi Taksim Meydanından başlar tünelde son bulur. Üzerinde bulunan mağazalar, pasajlar, sinemalar, kültürel etkinlik alanları ile her zaman kalabalık olan cadde oldukça rağbet görüyor.

İstanbul’da gezilecek yerler içinde en popüler semtlerden biri olan Nişantaşı, şehre gelen turistlerin uğrak noktalarından. Ünlü markaların mağazalarının bulunduğu semt alışveriş tutkunlarının ilk durağı oluyor.

Doğa Gezisi ile İstanbul

Özellikle hafta sonları oldukça kalabalık olan Belgrad Ormanı spor yapmak ve temiz hava almak isteyenler için de en güzel ve ünlü yerlerden biridir. Nişantaşı ve Harbiye arasında bulunan Maçka Demokrasi Parkı da son yıllarda tercih edilen noktalardan biri olmuştur. Ziyaretçilere teleferik imkanı da sunulmaktadır. İstanbul’da gezilecek yerler arasında bulunan bir diğer park ise Anadolu yakasında bulunan Polonezköy Tabiat Parkı’dır. Yüz ölçümü bakımından şehrin en büyük parkı olarak bilinir. Kahvaltı ve piknik alanlarının bulunduğu parkta konaklamak isteyenler için oteller de bulunur.

Konum olarak da oldukça önemli bir şehir olan İstanbul, üzerinde barındırdığı tarihi ve mimarisiyle yoğun bir ilgi görmektedir. Birçok semtinde yüzlerce yıl öncesinden günümüze gelen sarayları, kiliseleri, camileri, müzeleri ile dünya kentlerinden biri olmayı başarmıştır. İstanbul’da gezilecek yerler listesi yaparken Atatürk Arboretumu, Gülhane Parkı, Haydarpaşa Garı, Bağdat Caddesi, Heybeliada, Küçüksu Kasrı, İstanbul Oyuncak Müzesi, Yedikule Zindanları mutlaka görülecek yerler arasına eklenmelidir.

İlgili Mesajlar
Tavsiyeler

Daha Kolay ve Kaliteli Uyku İçin Tavsiyeler

2 dakika okuma
Tavsiyeler

Gün Boyunca Enerjik Olmak

2 dakika okuma
Tavsiyeler

Diksiyonunuzu nasıl düzgün hale getirebilirsiniz ?

2 dakika okuma
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle