Kişisel Gelişim

Daha İyi bir Dinleyici Olmak

2 dakika okuma

Birçoğumuz konuşma konusunda iyi olmamıza kıyasla dinlemede iyi değilizdir. Herhangi bir sohbette diğer konuşmacıları dinlemek yerine konuşmaya girme eyleminde oluruz. Bir anlık başkaları üzerinde etki yaratabiliriz. Fakat tartışmanın konusunun çoğunu kaçırmış oluruz. Dinlemek, bizi lider yapan büyük bir marifettir. İçerik ve anlatımın doğru bir şekilde anlaşılmasıyla konu ve konuşmacı hakkında birçok bilgi öğrenebiliriz. Bu yüzden iyi bir dinleyici olmak için şu seçenekleri yapın:

Akıl okumayın, onun yerine sorular sorun

Birisinin zihnini okumak imkansıza yakın bir şeydir. Yine de birçoğumuz bunu yapmaya çalışırız. Ve birçok kez bununla beraber konuşmalara yön veririz. O halde varsayımda bulunma hissini hissettiğinizde ona son verin. Merak odaklı olun ve sorularınızı açık uçlu sorun.

Daha iyi bir dinleyici olmanın püf noktalarından birisi de, verdiğiniz cevaplardan daha fazla soru sormaktır. Kişiye cevabı sadece evet veya hayır verebileceği sorular sormayın. Onun yerine önü açık sorular sorun. Kişinin size düşüncelerini açıklamasına yardımcı olacaktır.

Sadece dinleyici olun

Bir şeylerle uğraşmayın, sadece anlatılanları dinleyin. Konuya olan merakınızı kaçırmayın ve anlatılanları anlamaya çalışın. İyi bir dinleyici özenlidir. Konuşma esnasında bir şeyle oynamaz ve bakmaz. Anlatılanlara odaklanır. Buna aktif dinleme denir. Yani tüm duyularla dinlemek.

Konuşan kişiyle göz teması kurun

Bir kişi konuşurken başka şeylerle meşgul olmasını istemez. Konuşmacı gözlerin üstünde olmasını ve dinlendiğini hissetmek ister. Bunu kazanmak için göz teması kurmak, güzel bir seçenektir. Göz teması tek kelime dahi etmeden birçok şey söyleyebilir. Konuşan kişiyle göz teması kurmaya özen gösterin.

Konuşmacıya geri bildirim verin

Söylenenleri özetlemek iletişimi sürükleyici hale getirir. Özeltemeyi kısa cümlelerle ve beden dilini kullanarak iletişimi güçlendirebilirsiniz. Karşınızdaki kişiye özet geçerek iyi bir dinleyici olduğunuzu gösterebilirsiniz.

Konuşmayı bölmeyin

Aklınıza gelen şeyleri  paylaşmayın.  Her konuşma sonrasında tartışmak için biraz zaman ayrılacaktır. Söz kesmek kabalıktır. Sözünüz kesildiğinde cümleniz bitsin diye acele ile konuşursunuz. Birisinin sözünü kestiğinde bunun anlamı: Benim söylediklerim senin söylediklerinden daha önemli anlamı taşır.


İyi dinleyicilerin davranışlarını göz önünde bulundurun

  • Sizi yargılamazlar
  • Tamamen konuşmaya odaklanırlar
  • İçten bir merak içinde olurlar
  • Fikirlerini ısrar etmezler

Bu seçeneklerden bazılarını yaparsanız, o ünvanı hak edersiniz. İyi bir dinleyici olmak giderek daha nadir görülen bir beceri olduğundan, emek verirseniz sizi bir adım ileri atacak beceri sahibi olacaksınız.

İlgili Mesajlar
Kişisel Gelişim

Başarılı İnsanların Alışkanlıkları

2 dakika okuma
Kişisel Gelişim

Beyne Zarar Veren Kötü Alışkanlıklar

3 dakika okuma
Kişisel Gelişim

En Etkili Manipülasyon Teknikleri

5 dakika okuma
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle