Kişisel Gelişim

Karşıdaki Kişi İkna Etmek İçin 5 Yöntem

2 dakika okuma

Karşınızdaki kişiyi bir konuda nasıl ikna etmeye çalışırsınız? Onla sürekli vakit geçirip, sevgisini kazanarak mı? Yoksa başka yollarla mı yaparsınız? Eğer bu bütün yaptıklarınız bir sonuca ulaşmadıysa bir yerlerde hata yapıyorsunuz demektir. Bu yazımızda sizlere karşınızdaki kişiyi nasıl ikna edeceğinize dair 5 adım paylaştık. Gelin bunlara birlikte bakalım.

1-) Hazırlık yap

Burada amaç hedefinizi belirlemek. Yani bir kişiyi ikna etmek istiyorsunuz ama ikna ederek nereye yönlendirmek istiyorsunuz. Hedefiniz ne? Çünkü hedef sizi oraya en kısa yolla ulaştıran şeydir. Dolayısıyla bir inandırma sürecine giriyorsanız önce onu hangi konuda inandıracağınıza dair hazırlık yapmanız lazım.  Yani yeteneklerinizin ne olduğunu fark edin. Yeteneklerinizin o inandırma sırasında nasıl kullanabileceğinizi düşünün. O yolu kat edeceğinizi hesaplayın ve işin sonunda nereye varacağınızı hesaplayın.

2-) Dikkat çek

Tabii ki bir ikna etme durumu varsa o kişiyi ikna etmeye çalışan birçok kişi olacaktır. O rakiplerinizin içerisinde karşınızdaki kişinin dikkatini çekmeniz lazım. Eğer sizin gibi  ikna sırasında dikkat çekmezseniz hiçbir şey yapamazsınız. Yaptığınız hazırlıklar boşuna gider. O yüzden karşınızdaki kişinin dikkatini üzerinize çekmeniz lazım.

3-) Keşfet

Hiç bıkmadan, tükenmeden, yorulmadan karşınızdaki kişiyi keşfetmeniz gerekiyor. Çünkü ikna edeceğiniz kişiyle sohbet edebilmeniz için o kişiyi bilmeniz lazım. Etrafa nasıl baktığını, neleri sevip sevmediğini, nasıl iletişim ettiğini bilmeniz lazım. Eğer karşınızdaki kişiyi keşfedersiniz onunla iletişim kurmakta zorlanmazsınız. Karşınızdaki kişiyi iyi dinleyin ve daha sonra bu bilgileri kullanın.

4-) Güven yarat

Savunma durumuna geçmiş bir beyni  ikna etmeniz neredeyse imkansızdır. Dolayısıyla bir kişiye güven durumu yaratırsanız o kişinin savunmasını da indirirsiniz. Güven ilişkisi kurulmamış her iletişim sonu iyi bitmeyen iletişimdir. Karşınızdaki kişiyi iyice keşfedip, adeta bir ajan gibi savunma sistemini geçebilmeniz lazım. Yoksa limbik beyin devreye girer. Ve iletişiminiz çöp olur gider. Karşınızdaki kişide güven yarattığınıza emin olun ve sonraki adıma geçin.

5-) Çözüm ver

İnsanlara ne yapıp ne yapmamaları gerektiğini söylemek Türklerde çok yaygındır. Ancak insanları inandırabilmeniz için onlara iyi bir çözüm sunmanız gerekir. Eğer doğru çözümü verdiysenizi, son olarak yapacağınız tek şey bunları harekete geçirmenizdir.

İlgili Mesajlar
Kişisel Gelişim

Daha İyi bir Dinleyici Olmak

2 dakika okuma
Kişisel Gelişim

Başarılı İnsanların Alışkanlıkları

2 dakika okuma
Kişisel Gelişim

Beyne Zarar Veren Kötü Alışkanlıklar

3 dakika okuma
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle