Tavsiyeler

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak İçin 3 Etkili Yöntem

3 dakika okuma

Kitap okuma alışkanlığı sanılanın aksine her yaşta kazanılabilen bir davranıştır. Okuma alışkanlığı kazanmak kişinin hayatını daha kaliteli yaşamasına destek olur. Birçok farklı ülke, din, kültür ve dönemi  barındıran kitaplar bizlere yepyeni pencereler açar. Peki kitap okuma alışkanlığı kazanmak kendiliğinden olur mu? Birkaç kitap okumak bu alışkanlığı kazandığımız anlamı taşır? Kitap okuma alışkanlığını kazanmamızı kolay hale getirebilecek yöntemler mevcut mu? Tüm sorularınızın yanıtı bu metinde mevcut. Evet. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak için etkili gördüğüm 3 yöntemi sizler ile paylaşıyorum.

Liste Yapın

Liste yapın, evet yanlış duymadınız kitap okumaya başlamanın önemli bir adımı ne okuyacağınıza karar vermek. Liste yapmak seçtiğiniz kitapları görünür kılar. Listenizi oluştururken internetten, sosyal medyadan, kitap satış sitelerinin yaptığı hazır listelerden ve okuma alışkanlığı kazanmış bir arkadaşınızdan destek alabilirsiniz. Kısa, akıcı kitaplar ya da polisiye tarzında yazılmış film tadında kitaplar bence ilk etapta listenizde bulunsun. Kitap okuma alışkanlığı kazanma aşamasında ilk etapta kitap seçimi çok önemli. Uzun bir dünya klasiği ile okumaya başlamak sizi sıkabilir ve motivasyonunuzu kırabilir. Sürekli bir sonraki kitabı düşünmek, araştırmak da kişilerde bıkkınlığa yol açabilİyor. O yüzden ilk etapta kendinize özgü 10 15 kitap listeleyin emin olun Faydasını görürsünüz. Bu noktada önemli gördüğüm bir detaya daha değinmek istiyorum kitaplarınızı toplu almayın. Diyelim ki okuma alışkanlığını yeni kazanıyorsunuz kendinize 20 kitap seçtiniz hepsini topluca aldınız. Peki ya sonra. Bir kitabı okurken aklınız hep öteki kitaplarda kalabilir. Ya da sıkıldığınızı hissettiğiniz ilk an  diğer kitaba yönelmeniz an meselesi haline gelir. Kendinize bu fırsatı tanımayın daha minimum  kitap alışverişi yapın. Listenizden 3 kitap seçip onları alın sonra onlar bittiğinde yeni kitaplar alın. Emin olun bu yöntem sizin için daha verimli olur ve sizleri daha fazla motive eder.

Her Gün Kuralı

Kitap okuma alışkanlığı kazanmanıza en büyük desteği belki de bu adım sağlayacaktır. Her gün kuralı. Her gün bir sayfa için bile olsa o kitabı okumanız. Okumak adına yanında taşımanız, onun için zaman ve ortam yaratma çabanız. Her gün kuralı sadece kitap okuma alışkanlığı kazanamak adına değil herhangi bir alışkanlık edinmek anlamında da çok önemli bir adım. Burda uyarmak istediğim bir nokta var kendinize katı ve fazla sayfa sayısı koymayın yapamadığınızda hevesiniz kırılabilir.. Günde 20 sayfa kitap okuyacağım yerine günde 1 sayfa dahi olsa kitap okuyacağım hedefi koymak her zaman kazandırır. Başladığınız her kitabı bitirmek zorunda değilsiniz. Bu alışkanlığa daha yeni başladınız okuma zevkinizi henüz bilmiyorsunuz o yüzden kendinize biraz zaman tanımanızı tavsiye ederim. Öneri sonucu bir kitap aldınız, kumaya başladınız ama size hiç hitap etmiyor diyelim o kitabı okumaya kendinizi zorlamanız okuma eyleminden soğumanıza yol açabilir, bundan sakının.

Kitaplar Hakkında Konuşun

Kitap okuma alışkanlığı kazanırken işinizi kolaylaştıracak bir adımdır kitaplar hakkında konuşmak. Halihazırda bulunan bir kitap kulubüne katılabilir ya da siz kendi arkadaşlarınızda bir konuşma ortamı yaratabilirsiniz. Burada ki asıl amaç toplu halde bir kitaba başlamak ve onun hakkında belli dönemlerde sohbet etmek. Örneğin 5 arkadaş bir okuma kitabı belirlediniz ve okumaya başladınız kitabın ilk 100 sayfasını 2 haftada okudunuz ve buluştunuz kitap hakkında değerlendirme yaptınız, sohbet ettiniz ve 2 hafta daha süre verip diğer 100 sayfasını okuyup bitirdiniz. Bunun gibi döngüler kişileri alışkanlık kazanmak adına çok güdüler. Kitaba başlayıp onun hakkında konuşmak hem merak uyandırır hem de farklı bakış açısından bakma yetisi kazandırır. Bu yöntem hem kitap okuma alışkanlığı kazanmak isteyenler için etkili bir yöntemdir hem de kitap tutkunları için çok keyifli bir aktivitedir. Okumak her zaman sizi bir adım öne iter. Farklı hayatlara kültürlere yaşamlara açılan bu kapılardan geçin. Kurgunun yaratıcılığına kendinizi bırakın. Zamanla zaten seçici bir okuyucu haline geleceksiniz merak etmeyin. Bu yazıyı okuyorsanız niyetiniz güzel umarım keyifli okumalar yaparsınız.

İlgili Mesajlar
Tavsiyeler

Daha Kolay ve Kaliteli Uyku İçin Tavsiyeler

2 dakika okuma
Tavsiyeler

Gün Boyunca Enerjik Olmak

2 dakika okuma
Tavsiyeler

Diksiyonunuzu nasıl düzgün hale getirebilirsiniz ?

2 dakika okuma
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle