Teknoloji

NFC Özelliği Nedir? Ne İşe Yarıyor?

2 dakika okuma

NFC, Apple ve Android telefonlarda yer alan bir özelliktir. NFC teknolojisi, akıllı telefonların çeşitli diğer cihazlar ile yakın mesafeden, temassız iletişim kurmasını mümkün kılar. İki ayrı cihaz arasında iki yönlü iletişim ağını kurabilen NFC sayesinde basit datalar gönderilir. Mobil veri veya Wi-fi bağlantısı olmadan iki cihaz arasında iletişim ağını var eden NFC yoluyla temassız ödeme işlemleri yapılabilir. Bu içeriğimizde NFC’nin işlevi, nasıl kullanıldığı ve NFC etiketin ne olduğu hakkında bilgileri sizlere sunuyoruz.

NFC Ne İşe Yarar?

NFC teknolojisi sayesinde yapılabilenler arasında çeşitli bankacılık uygulamalarına yönelik kimlik doğrulama adımlarını gerçekleştirmek yer alır. NFC teknolojisi sayesinde gerçekleştirilen diğer işlemler şunlardır:

  • Telefonda NFC teknolojisi varsa, bankacılık uygulamalarından banka kartına dair NFC özelliği aktif hale getirilip, ardından kart yerine telefonla temassız ödeme yapılabilir. Kişiler bu kullanım yöntemi birden fazla kredi kartını yanlarında taşımamak için tercih ederler.
  • NFC’nin yazıcı veya okuyucu modu üzerinden NFC afişlerinde yer verilen etiketler okutulabilmektedir.
  • NFC eşler arası olacak şekilde kullanılıyorsa, iki telefon arasında dosya transferi hızla yapılabilir.
  • NFC tanımlı iki cihaz arasında kimlik bilgilerini temassız şekilde okutmak, tanıtmak mümkündür.

NFC teknolojisi sayesinde iki cihaz arasında fotoğraf gönderme, ödeme, NFC etiketlerine bağlanma, konum bilgisi paylaşma, telefon numarası gönderme, uygulamalara erişme gibi işlemler internet bağlantısı olmadan yapılabilir.

NFC Nasıl Kullanılır?

NFC  kullanmak oldukça basittir. Telefonların ayarlar menüsünden NFC özelliğini aktif hale getirdikten sonra iki cihaz birbirine yaklaştırılarak dosya transferi sağlanabilir. İşlem öncesinde ilgili dosyaları telefonunuzun galeri bölümden seçebilirsiniz. Öte yandan NFC ile temassız ödeme yapmak isterseniz, banka kartınıza dair NFC kullanım özelliğini bankanızın mobil bankacılık uygulamasından aktif hale getirmeniz gerekir.

NFC Etiketleri Ne?

NFC etiketi, bünyesinde NFC ile uyumlu çipleri barındıran yapıştırmalardır. NFC nitelikli telefonunuzu bu etiketlere yaklaştırdığınızda bir bilgi transferi sağlarsınız.  Örneğin telefon numarası, konum bilgisi veya diğer başka bir bilgi paylaşabilirsiniz. QR kod şeklinde çalışan bu etiketler, herhangi bir cihaza bilgi aktarımını temassız şekilde yapabilmenizi sağlarlar. Örneğin bir bankacılık sistemine girmek için şifre tanıtmanız gerekiyorsa ve şifre tanıtacağınız cihazda NFC etiket, telefonunuzda ise NFC özelliği varsa, şifre eşleştirmeyi telefonunuzu NFC etikete yaklaştırarak yapabilirsiniz.

NFC Güvenli midir?

NFC kullanımı güvenli bulunmaktadır. Çünkü bu işlemin yapılabilmesi için yakın mesafeden cihazların birbirlerine yaklaştırılması gerekir. Öte yandan NFC özellik kullanılmadığı anlarda kapalı konuma getirilebilir. Temassız işlemlerden önce ise kart veya cihaz sahibinden gelecek bir onay ilgili sistemlerce istenir. Bu kapsamda veri hırsızlığının önüne geçilir.

İlgili Mesajlar
Teknoloji

Metin Yazma Hızınızı Test Etmek İçin 4 Site

1 dakika okuma
Teknoloji

Akıllı telefonlar ve Bilgisayarlar İçin 7 Ücretsiz VPN

2 dakika okuma
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle