Ekonomi

Oldukça Merak Edilen DAX Endeksi Nedir?

3 dakika okuma

DAX endeksi nedir sorusu borsadaki yeni yatırımcıların merak ettiği konuların başında gelir. Peki, DAX nedir, hangi ülkenin borsasıdır ve neden önemlidir?

Birçok yatırımcı borsadaki dalgalanmalarla yakından ilgilenir. Özellikle borsada yeni olan kişiler borsa endekslerini dikkatle takip eder. Dünyada ve Türkiye’de bulunan pek çok borsa endeksi olsa da son zamanlarda en çok merak edilenlerden biri DAX endeksi olmaktadır.

DAX Nedir, DAX Hangi Ülkenin Borsası?

DAX endeksi nedir sorusunun yanıtını arıyorsanız; öncelikle DAX, Alman borsası endeksidir ve Almanya’nın en önemli şirketlerinin hisse senetlerini barındırır. Fiyatları elektronik bir ticaret sistemi olan Xetra üzerinden hesaplanır. Birçok endeksten farklı olarak ana borsa kapandıktan sonra ertesi gün için vadeli işlem fiyatları ile güncellenir. Bununla birlikte düzenli olarak yapılan incelemelerde değişikliklerin yapılması mümkündür. Eğer bu endekste olan şirketlerden biri en büyük 45 şirket arasında değilse endeksten çıkarılabilir. Bu şirketin yeniden endekse dahil edilmesi içinse ilk 25’e gireceği zamanı beklemelidir.

DAX borsası bazı yönlerden farklı olsa da diğer borsalarda olduğu gibi alım/satım işlemleri için kıymetlerini sunmak isteyen şirketlere göre özel listelemeler sunar. Bu listelerde düzenli finansal raporlar, denetlenmiş kazanç raporları ve asgari sermaye gereksinimleri bulunur.

DAX Açılımı Ne? Ger30 Nedir?

DAX endeksi nedir sorusunun yanı sıra DAX endeksi açılımı da merak konusudur. DAX’ın açılımı Deutscher Aktienindex şeklindedir. Alman Birleşik Borsa Endeksi olarak Türkçeye çevrilir ve 1988 yılında kurulmuştur. Frankfurt’ta iş adamları tarafından hisse senetlerini kontrol altında tutmak için kurulan DAX Frankfurt Borsası’na kayıtlıdır ve en büyük 30 şirketi bünyesinde bulundurur. Piyasalarda daha çok GER30 olarak da bilinir.

DAX Endeksi Nedir veNeden Önemlidir?

Almanya ve Avrupa’nın büyük bir kısmını ilgilendiren DAX endeksi borsada önemli bir yere sahiptir. Dolayısıyla DAX endeksinde yaşanan hareketlenmeler birçok yatırımcıyı yakından ilgilendirir. Yatırımcılar ve piyasa uzmanları DAX endeksini sürekli takip ederler.

Özellikle Avrupa’nın en büyük ekonomisi olarak Almanya piyasasına giriş yapmak isteyen yatırımcılar için DAX endeksini anlık olarak takip edebilmek hayati önem taşır. Çünkü yatırımcılar bu piyasada hem Almanya hem de Avrupa piyasası hakkında fikir sahibi olabilirler.

DAX Endeksi Nedir? DAX Endeksi Avantajları Neler?

DAX endeksi nedir ve neden tercih ediliyor diye merak ediyorsanız, DAX endeksinin yatırımcılara sağladığı pek çok avantaj olduğu söylenebilir. Bunların başında Almanya veya Avrupa piyasasına girmiş olmak geliyor. Bu bölgelerden hisse senedi satın almak isteyen yatırımcılar bu endeksi takip ederek kendileri için uygun olan hisselerden haberdar olur. Nihayetinde DAX gibi endeksler yatırımcıların ilgilendikleri bölgeler için referans konumundadır.

Diğer endekslerde olduğu gibi DAX endeksi de yatırımcıların bu piyasa hakkında daha fazla bilgilenmelerini sağlıyor. Bununa birlikte endekslerin yatırımcıların duyarlılığı konusunda da genel görünüm elde edilmesi bakımından avantajlı takip araçları arasında olduğunu belirtmek gerekir.

DAX endeksinin piyasanın genel durumu ile ilgili de bir referans göstergesi olduğu unutulmamalıdır. Bu endeks piyasadaki kar oranları ve risk ölçümü açısından da bir analiz yöntemi olabilir.  

Almanya Borsası Adı Olan DAX Endeksinin Üye Şirketleri Hangileri?

DAX endeksi son zamanlarda yatırımcıların ilgisini çektiğinden gelişme gösteren endeksler arasında yer alıyor. Rağbet görmeye devam eden DAX endeksi şu şirketleri bünyesinde bulunduruyor:

 1. Airbus SE (AIR:GR)
 2. Adidas AG (ADS:GR)
 3. Allianz SE (ALV:GR)
 4. BASF SE (BAS:GR)
 5. Bayer AG (BAYN:GR)
 6. Beiersdorf AG (BEI:GR)
 7. Bayerische Motoren Werke AG (BMW:GR)
 8. Brenntag SE (BNR:GR)
 9. Continental AG (CON:GR)
 10. Covestro AG (1COV:GR)
 11. Daimler AG (DAI:GR)
 12. Teslimat Kahramanı SE (DHER:GE)
 13. Deutsche Boerse AG (DB1:GR)
 14. Deutsche Bank AG (DBK:GR)
 15. Deutsche Post AG (DPW:GR)
 16. Deutsche Telekom AG (DTE:GR)
 17. E.ON SE (EOAN:GR)
 18. Fresenius Medical Care AG & Co. KGaA (FME.GR)
 19. Fresenius SE & Co. KGaA (FRE:GR)
 20. HeidelbergCement AG (HEI:GR)
 21. HelloFresh SE (HFG:GR)
 22. Henkel AG & Co. KGaA (HEN3:GR)
 23. Infineon Technologies AG (IFX:GR)
 24. Linde PLC (LIN:GR)
 25. Merck KGaA (MRK:GR)
 26. MTU Aero Engines AG (MTX:GR)
 27. München’de Muenchener Rueckversicherungs-Gesellschaft AG (MUV2:GR)
 28. Porsche Otomobil Holding (PAH3:GR)
 29. Puma SE (PUM:GR)
 30. Qiagen NV (QIA:GR)
 31. RWE AG (RWE:GR)
 32. SAP SE (SAP:GR)
 33. Sartorius AG Vz (SRT3:GR)
 34. Siemens AG (SIE:GR)
 35. Siemens Enerji AG (ENR:GR)
 36. Siemens Healthineers AG (SHL:GR)
 37. Symrise AG (SY1:GR
 38. Vonovia SE (VNA:GR)
 39. Volkswagen AG (VOW3:GR)
 40. Zalando SE (ZAL:GR)
İlgili Mesajlar
Ekonomi

Borsa Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Borsa Rehberi

6 dakika okuma
Ekonomi

Borsa Nedir? Amacı Nedir?

7 dakika okuma
EkonomiKripto Para

Bitcoin, Ethereum ve Blockchain nedir?

2 dakika okuma
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle