Edebiyat

Ölmeden Önce Okunması Gereken Romanlar

4 dakika okuma

Ülkemizde kitap okuma oranının her ne kadar düşük olduğu söylense de son zamanlarda sosyal medya sayesinde yayılan kitap paylaşım hesaplarının hayli yaygınlaşması, kitap yorumları ve tavsiyeleriyle okuma yönünde örnek olması açısından önemli bir adım olmuştur. Bununla birlikte iki yıldan uzun süren Pandemi döneminde dış dünyadan soyutlanırken evlerde vakit geçirmenin de etkisiyle kitap okuma alışkanlığı hız kazanmıştır. Ölmeden önce okunması gereken edebiyat tarihine damga vurmuş Dünya ve Türk klasiklerinden bu önemli eserler okur severlerden tam not alıyor.

Edebiyat Dünyasına Damga Vuran Klasikler

Yayımlandığı dönemlerde ses getiren, kimi zaman anlaşılmayan, kimi zaman yasaklanan içinde dünyaya, aşka, içinde bulunduğu düzene kısaca hayata dair birçok şey barındıran eserler günümüzde hâlâ önemini koruyor. Birçoğu beyaz perdeye aktarılan, son yıllarda televizyon dizisi olarak kitlelere ulaşan Türk ve Dünya Klasikleri edebiyat dünyasının yapı taşlarını oluşturuyor.

1) Çalıkuşu – Reşat Nuri Güntekin

Reşat Nuri Güntekin’in bu eserinde, dillere destan güzelliği olan Feride ile Kamran’ın aşk hikayesini okurken, savaş sonrasında Anadolu’daki zorluklara ışık tuttuğunu görürüz. Birçok kaynakta da belirtildiği gibi Atatürk’ün de çok sevdiği bir romanolan Çalıkuşu, eğitim sistemi ve halkın cehaleti konusunu da ustalıkla işlemiştir.

2) İnce Memed – Yaşar Kemal

Yaşar Kemal’in en sevilen romanlarından olan İnce Memed; Ağalık sisteminin Anadolu insanı üzerindeki etkisini gözler önüne serer. Halkın cahilliği ve yoksulluğundan beslenen bu sisteme bir başkaldırı öyküsüdür. Ölmeden önce okunması gereken Türk klasiklerinden biridir.

3) Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Sabahattin Ali’nin son yıllarda Kültleşen ve herkes tarafından çok sevilen Kürk Mantolu Madonna romanında baş karakter Raif Efendi’nin içe kapanık ve kaderine razı olmuş yaşantısı, geçmişte unutamadığı kadın Maria Puder ile yaşadığı ilişkinin bedeli olarak çıkar karşımıza.

4) Bereketli Topraklar Üzerinde – Orhan Kemal

Köyden kente iş için göçen üç insanın yaşadıkları ile toplumsal gerçekleri dile getirir Orhan Kemal. Geçim derdi ve daha iyi bir yaşam için iş şartlarının zorluklarına katlanan üç arkadaşın, şehirde başlarından geçen olaylar ve değişen hayatlarının öyküsü.

5) Ölmeden önce okunması gereken Ateşten Gömlek – Halide Edip Adıvar

Halide Edip Adıvar’ın Ateşten Gömlek adlı eseri Kurtuluş Savaşına dair yazılan ilk roman olma özelliğiyle bilinir. Romanda Peyami’nin Ayşe’ye duyduğu aşk ateşten bir gömlek gibidir. İşgal altında yaşananlar ve kafasında bir kurşunda hastanede anılarını kaleme alan Peyami.

Ölmeden önce okunması gereken romanlar listesine; Peyami Safa Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Ahmet Hamdi Tanpınar Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Oğuz Atay Tutunamayanlar, Yusuf Atılgan Aylak Adam, Orhan Pamuk Masumiyet Müzesi, Rıfat Ilgaz Karartma Geceleri, Zülfü Livaneli Serenad, Elif Şafak Aşk, Fakir Baykurt Yılanların Öcü kitaplarını da Türk klasikleri olarak mutlaka eklemek gerekir.

6) Suç ve Ceza – Dostoyevski

Fyodor Dostoyevski Suç ve Ceza romanında okuyucuyu, baş karakter olan genç Raskolnikov’un işlemiş olduğu cinayet sebebiyle girdiği ruhsal dünyaya odaklamaktadır. Ölmeden önce okunması gereken romanlar listesinin vazgeçilmez eserlerindendir.

7) Gazap Üzümleri – J.Steinbeck

John Steinbeck Gazap Üzümleri romanıyla Pulitzer ödülünü almıştır. Eserde 1930’lu yıllarda Amerika’da yaşanan ekonomik buhranı ve insanların sefaletini çarpıcı bir dille okuyucuya sunar.

8) Marten Eden – Jack London

Marten Eden, Jack London’un ünlü romanında okuma ve yazma arzusunu fazlasıyla taşıyan bir gençtir. Kendinden üstün gördüğü insanlar arasına girmek için çaba sarf eden Marten, işçi sınıfının zorluklarını yaşar. Bir yandan da burjuva kesimine mensup Ruth’a olan aşkı ile yazmak arasında kaldığı hikayesi yarı otobiyografik roman olma özelliğini taşır.

9) Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley

1931 yılında yayımlanan roman 26. yüz yılda geçmektedir. Günümüzde hâlâ güncelliğini kaybetmemiş olması türü açısından önemini vurgular. Distopik bir atmosferde Yeni Dünyanın değişimleri okuyucu hayli etkilemektedir.

10) 1984 – G.Orwell

George Orwell’ın 1984 romanı distopya türünün en ünlü romanlarındandır. 1948’de yazılmış olmasına rağmen hâlâ en çok okunanlar arasında yerini alır. Politik açıdan eleştirel nitelik taşıyan eser her dönem okurundan tam not almıştır.

11) Fareler ve İnsanlar – J. Steinbeck

John Steinbeck’in Fareler ve İnsanlar eseri en sevilen romanlardandır. İki çiftlik işçisi arkadaşın toprak sahibi olma hayali kurarken başlarına gelen trajik olayın içinde dostluğu ve dayanışması işlenmektedir. Ölmeden önce okunması gereken romanlar içinde yer alan bu eser kimi kaynaklarda çocuk kitabı olarak tanımlansa da yetişkinler için yazılmış bir eserdir.


Listeye eklenecek diğer önemli kitaplar ise; Suç Ve Ceza, Harper Lee Bülbülü Öldürmek, George Orwell Hayvan Çiftliği, Jose Mauro de Vasconcelos Şeker Portakalı, Charles Dickens İki Şehrin Hikayesi isimli romanlarını eklemek gerekir. Ölmeden önce okunması gereken ve edebiyat tarihine damga vurmuş Türk ve Dünya Klasiklerinin bu önemli eserlerini okumak için daha fazla zaman kaybetmeyin.

Fyodor Dostoyevski

Kitap okumayı bırakmak, düşünmeyi bırakmak demektir.
İlgili Mesajlar
BiyografiEdebiyat

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski Kimdir?

6 dakika okuma
Abone
Bildir
guest
1 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ya Da
3 ay önce

Suç Ve Ceza mutlaka okunmali