Kişisel Gelişim

Pozi̇ti̇f düşünmeni̇zi̇ sağlayacak 6 düşünme tekni̇ği̇

2 dakika okuma

Özgüven ve hayata güven

Hiçbir sorun sürekli değildir. Her engelin bir gün aşılacağına ve her şeyin yoluna gireceğine dair kendinize ve bunun insan doğasının bir gereği olduğuna inanın. Kış aylarında yapraklarını dökmüş olan ağaçlar bile bahar ayları yaklaştığında yeniden yeşerir. Zorlu geçen bir dönemde olumsuzluklara odaklanmak yerine her şeyin daha da iyi olacağını düşünmek pozitif kalmanızı sağlar ve bu düşünce vereceğiniz kararlar ve eylemleriniz üzerinde oldukça etkilidir.

Deği̇şi̇me açık olun

Hatalarınız karşısında bunların meydana getirdiği kötü şeyleri düşünmek yerine bir daha böyle bir durumda nasıl bir yol izleyeceğinize dair bir fikir oluşturmayı deneyin.

Hata bir defa yapıldığında bu sizin elinizde olmadan yapmış olduğunuz bir hata olabilir ancak aynı hayatı ikinci bir defa tekrarlamak sizin sorumluluğunuzdadır! Bu gibi durumlarda yanlış bir çözüm üretmiş olma ihtimalini göz önünde bulundurmalı ve yeni yollar denemeyi tercih etmelisiniz.

Çözüm yöntemlerini değiştirmek ya da planlar üzerinde bazı ayarlamalar yapmak, gelecek planlarını ve hedeflerini yok saymak veya bunlardan vazgeçmek anlamına gelmiyor; koyulan hedeflere ulaşabilmek için seçtiğiniz yolları değiştirmeniz demektir.

Sabırlı olun

Bazı zamanlarda bir sürecin bekleme aşamasında iken edinilen tecrübeler, beklenilen sonuçlardan daha önemli olabilir. Size yol gösteren, o süreç içerisinde iken öğrendikleriniz ve deneyimlediklerinizdir. Her insanın hayattan belli beklentileri vardır. Bunları elde etme aşamasında sabırlı olmayı benimsediğinizde sonuçtan ziyade süreç esnasında size yol gösteren deneyimler elde edersiniz. Beklemek bir sınav değil, hazırlıktır.

Stresten olabi̇ldi̇ği̇nce kaçının

Gergin bir ortamda veya stres yaratabilecek bir durum esnasında olumsuzluklara odaklanmak oldukça mümkündür. Fakat yaşam boyu tecrübe edilen ve yaşanan olumlu durumlar, olumsuz durumlara göre çok daha fazladır. Olumlu deneyimler yerine olumsuz sonuçlara odaklanmanın temel nedeni ise karşılaşılan olumsuz durum ile başa çıkabilme yöntemlerini bilmemek ve daha önce deneyimlememiş olmaktır.

Anı yaşayın

Geçmişte yaşanan olumsuzluklar, gününüzü etkileyen durumlar ne kadar var olursa olsun, zihninizde sürekli tekrar eden olayları düşünmek yerine onlardan ders çıkarmayı deneyin ve yalnızca içerisinde olduğunuz anı yaşayın ve anda kalın.

Akışa kapılın ve bırakın

Yaptığınız planlar ve hesaplar sizin düşündüğünüzün tam tersi şekilde gerçekleşiyor ise bu, evrenin yapmış olduğu planlardan kaynaklı olabilir. Yaşamı farklı kılan şey, aslında planlandığı gibi olmayışıdır. Olmayanı oldurmaya çalışmak yerine olayları akışına bırakmayı ve hayatın akışına kapılarak yaşamayı denediğinizde hayattan gerçekten keyif almaya başladığınızı fark edebilirsiniz. Bizim irademiz dışında gerçekleşen durumlar karşısında şikayet etmek yerine uyum sağlamaya çalışmak, bizi ileri taşır.

İlgili Mesajlar
Kişisel Gelişim

Daha İyi bir Dinleyici Olmak

2 dakika okuma
Kişisel Gelişim

Başarılı İnsanların Alışkanlıkları

2 dakika okuma
Kişisel Gelişim

Beyne Zarar Veren Kötü Alışkanlıklar

3 dakika okuma
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle