Tarih

Vikingler Hakkında Öğrenebileceğiniz Birkaç Bilgi

2 dakika okuma

Bu toplumun adı Vikingler. Onlar hakkında birçok film ve dizi çekildi. O dönemin Arap diplomatları bile onlar hakkında yazılar yazdı. İstanbul’da dahi bıraktıkları izler var.  Amerika Kıtasına Kolomb’dan önce gittikleri ve koloni kurdukları bilinmekte. Gelin şimdi sizlerle birlikte Vikingler hakkında birkaç bilgiye göz atalım.

Vikingler Kimdir?

Orta çağda Avrupa’nın deniz kenarındaki yerleşim yerlerini  işgal eden ve yağmalayan İskandinav kökenli korsan ve tüccarlardır.

Viking kelimesinin anlamı nedir?

Bu kelimenin anlamı hakkında birçok fikir vardır. Korsanlık yapan,kamp kuran, koyda saklanan korsan vb. Bu ismin Norveç’ten geldiği iddia eden kişilerde vardır. Bu halkın farklı milletlere göre adlandırılış şekli farklıdır. Rhos, Ascomanni, Kuzeyli, Dan, Norse…

Vikingler tarihte ne zaman ortaya çıktı?

Yüzlerce yıldır İskandinavya da yaşayan Vikinglerin tarihte adlarını duyurmaya başlaması 789 yılına dayandırılır.

Vikinglerin yurdu nerededir?

Vikinglerin  yurdu İskandinavya’dır. İsveç, Norveç ve Danimarkalı olan bu millet genelde kendi içlerinde farklı gruplara ayrılsalarda, başka ülkeler onlara Viking demektedir.

Viking istilası ne zaman başlamıştır?

Viking istilaları 8. yüzyılda başlamıştır.

Vikinglerin ilk istilası nereye yapılmıştır? 

Viking istilaların bilineni ilk istilası Lindisfarne(793 yılında) adasındaki bir manastıra yapılmıştır. Kolay taşınan mallar ve yüksek ganimetlerin olduğu yerleri hedef almışlardır.

Saga nedir? 

Kısaca Viking destanlarına denir.

Vikingler sadece yağmadan anlayan barbar bir halk mıdır?

Hayır. Vikinglerin büyük bir çoğunluğu çiftçi, tüccar, balıkçı, marangoz veya zanaatkardı.

Vikingler bir yeri işgal edecekleri zaman ilk nereye saldırırlardı?

Vikingler saldıracakları yere geldikleri zaman ilk hedefleri Manastırlar olurdu. Çünkü en değerli eşyaların orada olduklarını bilirlerdi.

Vikingler savaşırken neleri kullanırlardı?

Uzun ve düz kılıçlar, mızraklar ve baltalar vikingler en başta akıllara gelen silahlarıdır. Bu toplum savaş alanlarında da örme zincir olarak zırh kullanırlardı. Kafalarına ise de filmlerde veya çizgi filmlerde gördüğünüz gibi boynuzlu miğfer kullanmazlardı. Sabit vizörleri olan miğferleri kullanırlardı. Kalkanların boyu bilinmemektedir. Ama çoğunluk olarak oval kalkan kullanırlardı.

Amerika Kıtasını ilk önce Vikingler mi keşfetti? 

Kısaca cevap evet. Kristof Kolomb’dan yüzlerce yıl önce Amerika Kıtasını keşfettiler.

Valhalla nedir ve neresidir?

İskandinav topluluğu öldürülen cesur ve mert savaşçıların Odin’in onları beklediği Valhalla’da tekrar dirileceğini inanırlardı. Buraya girmeyi hak edenler Ragnarok’da (Kıyamet) Odin ile savaşacaklarına inanırlardı. Odin’in ordusuna katılabilmek için ölümden korkmadan savaş alanlarında cesur ve korkusuz bir şekilde savaşırlardı.

Viking dönemi ne zaman son buldu?

11.yy da İskandinavya ‘da ki yöneticilerin güçlenip ve merkezi otoritelerini artırmaları ve hristiyan dininin bu bölgede yayılmasıyla Viking çağı son buldu.

İlgili Mesajlar
Tarih

Yeşil Devrim Nedir?

2 dakika okuma
Tarih

Geçmişten günümüze 4 afişte modanın gelişiminin yorumlanması

2 dakika okuma
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle