Kripto Para

Web3 Cüzdanları Nedir? Hangisini Kullanmalı?

5 dakika okuma

Kripto para birimleri ve NFT’ler daha yaygın olarak kullanıldıkça, güvenilir Web3 cüzdanlar hızla vazgeçilmez hale geliyor. Hem sıradan tüccarlar hem de uzun vadeli yatırımcılar kripto paralarını ve diğer dijital varlıklarını saklamak için güvenli bir cüzdandan faydalanabilir. Bazı cüzdanlar, bir düğmeye tıklayarak varlıklarınız üzerine bahis oynamanıza bile izin veriyor.

Diğerleri portföyünüzü hızlı bir şekilde görüntülemenize ve hızlı finansal kararlar almanıza olanak tanır. İster GameFi ödüllerini toplamanın, ister NFT koleksiyonunuzu saklamanın veya düzenli olarak kripto ticareti yapmanın en iyi yolunu öğrenmek isteyin, bu kılavuz en iyi Web3 cüzdanları hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olacaktır.

Web3 Cüzdanları Nedir?

Web3 cüzdanları, NFT’ler, kripto para birimleri ve diğer dijital varlıklar için bir dijital depolama biçimidir. Web3 cüzdanları normal kripto cüzdanlarına benzer şekilde çalışır, ancak çeşitli merkezi olmayan uygulamalarla (DApps) etkileşime girmenizi sağlayan ek özelliklere sahiptir. Buna ek olarak, bazı Web3 cüzdanları tek bir blok zinciri ile etkileşim kurmak veya NFT’leri depolamak için özel olarak tasarlanmıştır.

İki farklı Web3 cüzdan türü vardır. Soğuk cüzdanlar, varlıklarınızı çevrimdışı olarak saklamak için tasarlanmış bir tür donanım cüzdanıdır. Her gün işlem yapmak veya varlıklarının çoğunu güvende tutmak istemeyen uzun vadeli yatırımcılar genellikle soğuk cüzdanları kullanır. Cüzdan çoğu zaman çevrimdışı olduğundan, dolandırıcılık ve bilgisayar korsanlığına karşı daha savunmalıdır.

Yazılım cüzdanları sıcak cüzdanlar olarak bilinir. Nasıl çalıştıkları farklı uygulamalara bağlıdır. Sıcak cüzdanlar her zaman internete bağlı olan DApp’lerdir. Genellikle bir sıcak cüzdana akıllı telefondaki bir uygulama veya web browser ile girilebilir. Bu, varlıklarınızı bilgisayar korsanlarına karşı biraz daha savunmasız hale getirse de, aktif tüccarlar için pratik bir seçimdir. Sıcak cüzdanlar basit arayüzleriyle de bilinir, bu da onları deneyimsiz tüccarlar ve yatırımcılar arasında popüler kılar.

En İyi Web3 Cüzdanları

Bir web3 cüzdanı seçerken birçok seçeneğiniz vardır. Depolama ihtiyaçlarınız hakkında dikkatlice düşünün ve ardından istediğiniz özellikleri sunan birini seçin. Kullanıcıların birden fazla cüzdanı olması alışılmadık bir durum değildir; her birinin kendi özel anahtarı olduğunu unutmayın.

Kolay erişim için her bir anahtarı yazabileceğiniz güvenli bir yer bulun. Birçok kişi anahtarlarının ve ilgili bakiyelerinin fiziksel kayıtlarını banka defteri gibi bir not defterinde tutar. Daha sonra bu kitabı veya defteri güvenli bir yerde saklar.

MetaMask

MetaMask en popüler web3 cüzdanlarından biridir ve kullanım kolaylığı nedeniyle sıklıkla tavsiye edilir. Bu listedeki birkaç web3 cüzdanının aksine, MetaMask Google Play, Apple App Store, Chrome, Firefox, Edge ve Brave’de mevcuttur.

Cüzdan hizmeti Ethereum blok zincirine odaklansa da, inanılmaz derecede çok yönlüdür ve diğer blok zincirlerine kolayca erişebilir. GameFi ödülleri kazanmak isteyen oyuncular, MetaMask’ı birincil cüzdanları olarak kullanabilirler. Ayrıca açık kaynak kodludur, arkasında güçlü bir geliştirici topluluğu vardır, bu nedenle sürekli olarak özellikler ekler ve kullanıcıların ihtiyaçlarına göre uyarlanır.

İşlem yaparken Ethereum transferi siçin bir ücret ödemeniz gerekse de MetaMask ücretsiz bir cüzdandır.

Uyarı: Sahte MetaMask sitelerine dikkat edin ve bulunduğunuz MetaMask sitesinin gerçek olduğundan emin olmadan asla anahtar kelimelerinizi girmeyin, aksi takdirde dolandırıcılar tüm paranızı çalabilir.

Ledger Live

Ledger, Nano S Plus ve Nano X olmak üzere iki donanım cüzdanı piyasaya sürdü. Her ikisi de 1’den fazla jetonu destekledikleri için popülerdir. Normal flash belleklere benzeyen cüzdanlar USB üzerinden bağlanır. Ledger ayrıca daha fazla güvenlik için en güvenilir sertifika çiplerinden birini kullanır. Ledger Live uygulaması ile varlıklarınıza erişebilir, satın alabilir ve takas edebilirsiniz. Nano S Plus ve Nano X arasındaki en büyük fark, ikincisinin Bluetooth üzerinden Ledger Live Mobile ile uyumlu olması, birincisinin ise uyumlu olmamasıdır.

Crypto.com DeFi Wallet

Crypto.com, 50 milyondan fazla kullanıcıdan oluşan uluslararası bir tabana sahip, hızla büyüyen bir platformdur. DeFi Wallet, kullanıcıların 250’den fazla kripto varlığı ve 20’den fazla nakit para birimini kolayca alıp satmasına olanak tanır. Kullanıcılar ayrıca kripto varlıklarını stake ederek ödüller kazanabilir ve bu da platformu uzun vadeli yatırımcılar arasında popüler hale getirir.

Crypto.com’dan bir DeFi cüzdanı kullanmanın dezavantajı,% 0,3’lük işlem ücretleri ve işlem için geçerli olan herhangi bir blok zinciri gaz ücretidir.

Opera Crypto Browser

Opera Crypto-Browser, kullanıcıların cüzdanlar ve araçlar arasında hızlı bir şekilde geçiş yapmasını sağlayan bir Web3 tarayıcısıdır. Örneğin Discord, Twitter ve Telegram gibi sosyal ağlara kenar çubuğundan kolayca erişilebilir ve varlıklarınızı yönetmek için zaman kazanırsınız. Yeni kripto yatırımcıları Opera Crypto Browser’ın özelliklerinin ve çoklu cüzdan yönetiminin keyfini çıkarırken, daha deneyimli yatırımcılar sunucuda bulunan gelişmiş özelliklerden yararlanacaktır. Basitçe indirin, yeni bir cüzdan oluşturun ve işlemlerinizi yapın. Ardından web tarayıcınızı yapılandırabilirsiniz.

MyEtherWallet

MEW olarak da bilinen MyEtherWallet, kullanıcıların Ethereum blok zinciri ile hızlı ve kolay bir şekilde etkileşime girmelerini sağlar. Açık kaynaklı cüzdan hem Android hem de iOS’ta bir tarayıcı uzantısı olarak indirilebilir. MyEtherWallet’a doğrudan internet üzerinden de erişebilirsiniz. MEW yeni kullanıcılar için uygun olsa da, özel anahtarlara doğrudan erişime izin vermez. Bunun yerine, özel anahtarları cihazınızda saklamak için çok seviyeli şifreleme kullanır. Ancak, anahtar kelimelerinizi kullanarak cüzdanınızı kurtarabilirsiniz. En önemlisi, cüzdanı kullanmak için herhangi bir ücret alınmıyor. Kullanıcılar yalnızca varlıkları transfer ettiklerinde transfer için ödeme yapıyor.

Autoreum

Autoreum, bir başlangıç cümlesine veya özel anahtara ihtiyaç duymadan favori DApp’lerinize erişmenizi sağlar. Bunun yerine, basit bir kullanıcı adı ve parola oluşturursunuz. Çok faktörlü kimlik doğrulama ekstra güvenlik sağlar, böylece bu Ethereum tabanlı akıllı sözleşme cüzdanını kullanarak kendinizi güvende hissedebilirsiniz. Bu listede adı geçen diğer birçok cüzdan gibi Authereum da işlem ücreti almamaktadır.

Exodus Wallet

Exodus Wallet, kullanıcıların 245’ten fazla farklı kripto para birimini verimli bir şekilde yönetmesine ve takas etmesine olanak tanıyan bir kripto para cüzdanıdır. Web3 çok zincirli cüzdan, kullanıcıların doğrudan mobil uygulamadan hızlı bir şekilde kripto para satın almalarına olanak tanır. Tarayıcı uzantısı ayrıca NFT’lere, DeFi uygulamalarına ve diğer dijital varlıklara hızlı erişim sağlar.

Bir masaüstü sıcak cüzdan olarak Exodus kullanışlı ve kullanımı kolaydır; ancak ücretler bu listedeki diğer yazılım cüzdanlarından biraz daha yüksektir. Ağ, harici borsa API sağlayıcılarından fon alır ve işlemleri olabildiğince hızlı bir şekilde işlemek için çalışır. Değişim sürecinin çoğu otomatikleştirilmiştir. İşlemi ve ilgili ağ ücretlerini tamamlanmadan önce görürsünüz.

İlgili Mesajlar
Kripto Para

Kripto Para Piyasasına Gireceklere 7 Önemli Tavsiye

3 dakika okuma
Kripto Para

Kripto Para Kazanma Yöntemleri: Madencilik, Alım Satım ve Staking

5 dakika okuma
Kripto Para

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi

5 dakika okuma
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle