Windows

Windows bilgisayarımı program kullanmadan nasıl hızlandırabilirim?

6 dakika okuma

Windows bilgisayarlar; kullanım tarzına, yüklenen uygulama ve dosya miktarına ve kurulu olduğu donanıma bağlı olarak zamanla yavaşlar. Kullanıcı da doğal olarak sistemini eski performansına döndürmenin yollarını arar. Bunun için Ccleaner, RegOrganizer, Wise Registry Cleaner ve AVG TuneUp gibi bilgisayar temizleme programları mevcut olsa kullanıcı bazen bu programların getirdiği ekstra yükü almak istemeyebilir ve bu işi daha basit bir şekilde yapmanın yollarını arayabilir. İşte bu yüzden kullancının hazır olarak yapabileceği pek çok bilgisayar hızlandırma yöntemi mevcuttur. İşte Windows Bilgisayarı programsız temizlemenin yolları.

Masaüstü ve Geri Dönüşüm Kutusunu Boşaltma

Masaüstümüz bilgisayarımızı açtığımızda karşımıza çıkan ilk kullanılabilir ekrandır. Bu ekranda normalde kullandığımız uygulamaların kısayolları bulunur, ancak bazı durumlarda (örneğin WinRAR’dan dosya çıkardığımızda) klasörler de masaüstümüzde bulunabilmektedir. Windows bilgisayarlar, her açılışta masaüstündeki dosyaları tarar, ve o dosyaların adedine (ve içinde bulunan dosyalara/klasörlere) ve boyutuna bağlı olarak bu işlem bilgisayarın kendine gelmesini zorlaştırabilir.

Bu yüzden eğer masaüstünüzde çok fazla dosya varsa, önemli olanlarını erişebileceğiniz bir klasöre (mümkünse Masaüstü dışında bir yere) atıp erişimi oradan sağlamanız, önemsiz olanları da silmeniz bilgisayarınızın açılış performansına katkı sağlayacaktır.

Geri Dönüşüm Kutusu’nda bulunan çöp dosyaları silmeniz de bilgisayarınızın performansına (minimal) de olsa bir etki yapacaktır.

Disk Temizleme

Teknik olarak bir program olsa da, bilgisayarınızda yerleşik olarak bulunan bir Disk Temizleyici bulunmaktadır. Bu Disk Temizleyici sayesinde bilgisayarınızda bulunan çöp dosyaları zahmetsizce temizleyebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey “Bu Bilgisayar”a girip oradan sistemi kurduğunuz diske sağ tıklayıp “Özellikler”den “Diski Temizle”ye basmak. Akabinde yüklenecek olan ekrandan hangi dosyaları temizlemek istediğinizi gösteren bir tablo bulacaksınız. Bu tablodan temizlemek istediğiniz dosyaların yanına tik atıp “Tamam”a basıp işlemi onayladıktan sonra disk temizleme işlemi başlayacaktır.

Bu işlem, silinecek dosyaların boyutuna göre dakikaları bulabilmektedir, ancak aynı zamanda bilgisayar hızlandırma konusunda kilit taşı durumunda olan bir işlemdir. Bu işlemle bilgisayarınızdan ortalama 1-2 GB rahatlatabilirsiniz.

Kullanmadığınız Programları Silin

Bilgisayarınıza program yükledikçe zamanla kullanmadığınız programlar birikir, bu da doğal olarak bilgisayarınızdan alan tutar ve bilgisayarınızı yavaşlatır. Bilgisayar hızlandırma işleminin bir diğer ayağı da doğal olarak bu programların ortadan kaldırılmasıdır. Bunun için Denetim Masası’nın “Programlar ve Özellikler” bölümünden, veya (Windows 10 kullanıyor iseniz) Görev Çubuğu’nda yer alan arama çubuğundan “Program Ekle Veya Kaldır” aracına erişin ve silmek istediğiniz programları bulun. O programlara tıkladığınızda sağ altta çıkan “Kaldır” butonuna basarak o programı kaldırmak için gerekli işlemleri yapın.

Eğer es kazara bilgisayar o programın uninstaller’ını bulamıyorsa o halde programın dizinini bulun ve o dizini komple silin.

Açılış Programlarını Devre Dışı Bırakın

Bilgisayarın açılışta yavaşlamasının bir diğer olası sebebi de açılışta çok fazla programın çalışıyor olması olabilir. Bu yüzden açılışta hangi programların çalıştığının kontrol edilmesi ve gereksiz programların devre dışı bırakılması gerekir. Bu programlara erişmek için Görev Yöneticisi’ni açın ve Başlangıç sekmesine gidin. Bu sekmede bulabileceğiniz “Başlangıç Etkisi” sütunu o programın başlangıçta ne kadar etkili olduğunu gösterir. Bu etkisi yüksek olan programları (eğer gerekli değillerse) ve kullanmadığınız programları açılışta devre dışı bırakmak için programa sağ tıklayıp “Devre Dışı Bırak”a basın. Bu sayede bilgisayarın açılış performansı iyileşecektir.

Efektleri kapatın

Vista/NT 6.0 itibariyle Windows işletim sistemleri, görsel deneyimi iyileştirmek amacıyla bir takım görsel efektlerle birlikte gelmektedir. Bu efektler doğal olarak işlemciden, grafik kartından ve bellekten kaynak kullanacağı için bilgisayarınızı yavaşlatabilir. Bu yüzden bilgisayarından daha yüksek performans isteyen bir kullanıcı bu efektleri kapatma yoluna gidecektir.

Bu efektleri kapatmak için “Sistem”i aratın ve çıkan ekranda “Gelişmiş Sistem Ayarlarını Görüntüle’yi bulun veya aratın. “Gelişmiş” sekmesinin “Performans” alanından “Ayarlar” butonuna basın, açılan kutu “Görsel Efektler” sekmesini açacaktır. “Özel” radyo butonuna bastığınızda karşınıza tıpkı Disk Temizleme’deki gibi tikli bir tablo çıkacaktır. O tablodan devre dışı bırakmak istediğiniz efektlerin tikini kaldırın ve “Uygula”ya basın.

Windows bilgisayarların kullandığı saydamlık efektini kapatmak için ise daha farklı bir yol gerekmektedir. Bunun için Masaüstü’ne sağ tık yapıp “Kişiselleştir”e bastıktan sonra Windows 7’deyseniz “Pencere Rengi”ne, Windows 10’daysanız “Renkler”e geçiş yapın. Girdiğiniz ekrandaki “Saydamlığı Etkinleştir”in tikini kaldırdıktan sonra Uygula’ya basarak saydamlık efektini kaldırabilirsiniz. Bu şekilde bilgisayar hızlandırma hedefinizde bir adım öne gidebilirsiniz.

Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın

Eğer bilgisayar 24 saatten uzun süredir kullanılıyor ise, RAM’de gerçekleşen birikmeden dolayı bilgisayar temel işlevlerini bile daha yavaş yapar hale gelmektedir. Eğer yavaşlık bu sebepten dolayı ise bilgisayarınızı hızlandırmak için yapmanız gereken tek şey onu yeniden başlatmaktır. Bu sayede RAM temizlenecek ve bilgisayar hızlanacaktır.

Temp dosyalarını temizleyin

Bilgisayarda biri Kullanıcılar klasöründe, biri Windows klasöründe olmak üzere iki adet Temp klasörü bulunur. Bunlardan birincisi Arama Çubuğu’nda veya Windows Çalıştır’da (Win+R) “%temp%” ile ulaşılabilir ve asıl konumu Kullanıcılar/kullanıcıAdı/AppData/Local/Temp’dir. İkincisi ise direkt olarak Windows klasörünün içindedir ve Windows/Temp konumunda bulunur. Bu iki klasör geçiçi yani çöp dosya tutar ve bu dosyaların düzenli olarak silinmesi gerekir. Bu iki klasöre geldiğinizde Ctrl+A yaparak tüm klasörleri ve dosyaları seçip Shift+Delete ile kalıcı olarak silme işlemini gerçekleştirin.

Burada dikkat edilmesi gereken bir husus da bazı dosyalarda “Sistem Dosyası” hatası verip bu dosyaları silmeyeceğidir. Bu dosyalar için “Atla” butonuna basarak silme işlemini devam ettirin.

Sisteminizi yükseltin

Programsız bilgisayar hızlandırma işleminin en iyi bilinen ve en pahalı yolu da bilgisayarınızın özelliklerini yükseltmektir. Onboard/soldered olmayan sistemlerde bu yükseltme işi daha kolay yapılabilmektedir.

Eğer HDD kullanıyorsanız SDD disk alıp sistemi onun üzerine kurmanız bilgisayarınızın performansına çok olumlu bir etkide bulunacaktır. Fiziksel parçası bulunmayan SDD diskler, 2.5 ve M.2 formlarında masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılabilmektedir. SDD diskler HDD disklere kıyasla çok daha hızlıdır ve bu hız kesinlikle bilgisayarın performansına yansıyacaktır.

Eğer yeterince RAM’inizin olmadığını düşünüyorsanız, bilgisayarınızın RAM’ini yükseltmek de iyi bir çözüm olacaktır. Ancak RAM’inizi yükseltmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı kısıtlar vardır. Bunların en başında anakartınızla uyumlu olması gelmektedir. Ayrıyetten işletim sistemine ve işlemcinizin bit sayısına bağlı olarak da sahip olabileceğiniz maksimum RAM’de kısıtlamalar mevcut olabilir. Eğer işletim sisteminiz 32 bit ise maksimum 4GB RAM’e sahip olabilirsiniz, aksi takdirde işletim sisteminizin versiyonuna bağlı olarak 64-192GB arası maksimum RAM limiti mevcut olacaktır.

Güncellemeleri denetleyin

İşletim sistemleri çıktıkları an itibariyle mevcut olan bozukluklarını düzeltecek, performansını ve kullanıcı dostluğunu arttıracak güncellemelere maruz kalmaktadır. Bilgisayar performansının artmasını isteyen bir kullanıcı bu yüzden güncellemeleri denetlemelidir. Windows bilgisayarlarda genelde otomatik gerçekleşen güncelleme işlemleri, bilgisayar performansı konusunda küçük ya da büyük etkisi olan güncellemeleri bilgisayarınıza yükleyecektir.

Eğer bu güncellemeleri elle yüklemek istiyorsanız Ayarlar’dan “Güncelleme ve Güvenlik”in “Windows Güncellemeleri” bölümüne geçin, burada “Güncellemeleri Denetle”ye basın. Güncelleme varsa “Şimdi Yükle” deyip güncellemenin yüklenmesini bekleyin, akabinde bilgisayarınızı yeniden başlatın. Güncellemeyle eklenen/çıkarılan özelliklere ve yapılan düzeltmelere göre bilgisayarınız performansında iyileşme olabilir.

İlgili Mesajlar
Windows

Komut İstemi ile Bilgisayar Hızlandırma

6 dakika okuma
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle