Tarih

Yeşil Devrim Nedir?

2 dakika okuma

Yeşil Devrim

Tarihsel süreç içerisinde Atina Devrimi, İngiliz Devrimi, Amerikan Devrimi, Fransız Devrimi ve Sanayi Devrimi gibi insanlık tarihine doğrudan etki eden çok sayıda devrim gerçekleştirilmiştir. Bu devrimlerden bazıları olumlu sonuçlar vererek ezilen halkların başarılı direnişi ile sonuçlanmış bazısı da baskının ve zulmün daha sağlam zeminlere oturtulmasına sebebiyet vermiştir.

Yeşil Devrim Nedir?

Yeşil Devrim, diğer tüm devrimlerde olduğu gibi büyük ve köklü değişiklikler meydana getirmiş ancak bu köklü değişiklikler tarımsal üretim noktasında gerçekleştirilmiştir. 20. Yüzyılın ortalarını ve sonlarını kapsayan bir dönemde ortaya çıkan ve tarımsal üretim modeline geniş ölçüde etki eden bu devrim Yeşil Devrim olarak adlandırılır. Bu dönemde tarımsal üretkenlik ya da tarımsal üretim henüz globalleşmeye başlayan dünyanın etkisi ve kapitalizmin ortaya çıkardığı ürün talebi sebebiyle önemli ölçüde artış göstermiş ve süreç Yeşil Devrim ile sonuçlanmıştır.

Yeşil Devrim ile Gelen Yenilikler Nelerdir?

Bu süreç boyunca, daha önce olmadığı kadar kimyasal gübreler, ot öldürücü sentetik malzemeler ve haşere ilaçları üretilmiştir. Her ne kadar bu kimyasallar ve ilaçlar daha fazla üretim yapmayı desteklemiş olsa da bu yöntemle sadece olumlu sonuçların elde edildiğini söylemek pek de gerçekçi olmayacaktır. Kontrolsüz kullanım sonucu bozulan ekolojik denge ve toprağın zehirlenmesi zaman zaman yarardan çok hasara sebebiyet vermiştir. Ancak bunun tersi yönde de haşere ilaçları ve kimyasal gübrelerin sayesinde böcek istilalarının önlenmesi, yabani otların kurutulması ve haşerelerden bulaşan hastalıkların sayısında azalmaların görülmesi, elbette üretimin artmasına doğrudan olumlu yönde bir katkı sağlamıştır.

Ayrıca bu ilerlemelere ek olarak Yeşil Devrim sürecinde yüksek verim vermesi için mahsullerin genetiği de geliştirilmiştir. Bu yüksek verimli mahsuller, üretim artışını sağlamak adına bilinçli olarak üretilen mahsullerdir.

Çok geçmeden, kısa bir zamanda üretim teknolojisindeki bu yenilikler tüm dünyadaki üreticiler ve çiftçiler tarafından benimsenmeyi başarmış ve günümüz tarımsal üretimine büyük etkide bulunmuştur.

İlgili Mesajlar
Tarih

Vikingler Hakkında Öğrenebileceğiniz Birkaç Bilgi

2 dakika okuma
Tarih

Geçmişten günümüze 4 afişte modanın gelişiminin yorumlanması

2 dakika okuma
Abone
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle